Yandex bankacılık sektörüne giriyor

Rus arama motoru Yandex, dijital ödeme sistemleri başta olmak üzere kendi finans sistemini kurmak için lisansı olan bir bankayı satın alıyor.

Uzun zamandır banka arayışlarını sürdüren Rus arama motoru Yandex’in, Tinkoff Bank’ın satın alım görüşmelerini durdurduktan sonra ülkedeki kredi kuruluşları arasında varlık bakımından 340’ıncı sırada yer alan küçük ölçekli Akropol bankasının satın alım işlemlerini bitirmek üzere olduğu açıklandı.

Akropol, daha önce 2020 yılında Svyaznoy grubunun genel müdürü Evgeny Davidovich tarafından satın alınmıştı. Finansgundem.com’un yaptığı derlemelere göre, Yandex ile Akropol bankası arasındaki imzalanacak sözleşmeyle önümüzdeki birkaç gün içinde bitecek olan anlaşmanın satış rakamları açıklanmazken, bankanın sahip olduğu varlıkların 1,24 milyar ruble olduğu tahmin ediliyor.

Ayrıca The Bell haber portalı tarafından paylaşılan bilgiye göre, kendi finans sistemini kurmayı amaçlayan Yandex’in aslında bankanın kendisini almaktan çok yalnızca bankacılık lisansı almaya hazırlandığını, şirketin şube açma veya kredi verme planlarının olmadığını açıkladı. Yandex’in en büyük rakibi Google da kendi dijital parasını çıkarmak ve kendi ödeme sistemini geliştirmek işitiyor. Yandex’in da banka lisansını ağırlıklı olarak bu alanlarda kullanacağı belirtiliyor.

Yandex Money projesini Sberbank’a kaptıran ve yeni finans kuruluşuna ihtiyaç duyan Yandex, satış müzakerelerine başlamayı kabul etmişti.