Temerrüt alarmı! Avrupa bankalarında kriz büyüyor

Bilanço dönemine giren Avrupa bankaları rekor seviyede kredi kayıpları paylaşmaya hazırlanıyor. Batı bankalarının kredi kaybı için toplam ayırdığı miktar 117 milyar dolara ulaşabilir

Avrupa'nın en büyük bankaları, kovid-19'un dünya çapında verdiği zararı karşılamaları nedeniyle, muazzam bir kredi kaybı açıklamaya hazırlanıyorlar.

Citigroup analistlerinin Financial Times'ın haberinde yer alan yorumlarına göre, İngiltere, İsviçre ve Euro Bölgesi’nin en büyük bankalarının önümüzdeki günlerde bilançolarında ikinci çeyrek için en az 23 milyar euro kredi kaybı açıklaması bekleniyor. Bu miktar aynı bankaların yılın ilk üç ayında potansiyel temerrütlere karşı ayırdığı 25 milyar euroluk kaynağın üzerinde oluşabilir.

Zaten ilk altı ay içinde beş büyük ABD bankası tarafından ayrılan 61 milyar dolarlık temerrüt payı eklendiğinde, en büyük Batılı bankların toplam kredi kaybı için ayrılan rezerv 117 milyar dolara ulaşabilir. Citi'ye göre bu, Lehman Brothers'ın çöküşü sonrasında 2009'un ilk yarısından bu yana rezervlere en yüksek net katkı olacak.

Çok az ekonomist hızlı "V şeklinde" iyileşme bekliyor ve hükümetin destek programları sonbaharda sona erdiğinde daha fazla acı verici bir senaryoyla karşı karşıya kalınabilir. ABD merkezli yatırım danışmanlığı firması Oliver Wyman, ikinci bir enfeksiyon dalgası olması halinde önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa bankaları için 800 milyar euroluk kredi kaybı vermesini tahmin ediyor.

Credit Suisse analistlerinden Jon Peace’e göre bankaları oldukça zor bir dönem bekiyor. Peace, "Birçok banka bunun yılın en kötü çeyreği olabileceğini belirtti" ifadelerine yer veriyor. Analist, yeni muhasebe kuralları uyarınca bankaların olası kayıplarına ilişkin hükümlerde önden rezervlerini arttırmaları gerektiğini belirtti. Ancak ilk çeyreğin sonunda GSYiH büyümesi ve istihdamı için "bugünkü kadar kasvetli olmayan" varsayımlar üzerinde çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Avrupa'nın en önde gelen finans kurumlarından olan UBS’in yatırım bankacılığı kolundaki bilançolarında yüzde 43'lük bir artış bildirmesine karşın, 272 milyon dolarlık kredi kaybı açıkladı. Bu da ilk yarıdaki toplam kredi kaybını 2019'un aynı dönemine göre 16 kat yükselterek 540 milyon dolara getirdi.

UBS'in CEO’su Sergio Ermotti Financial Times’a verdiği demeçte, "İlk çeyrek, dirençli olup olmadığınız ve bazıları için hayatta kalabileceğimizle ilgiliydi" diyerek şöyle devam etti: "İkinci çeyrek, adaptasyon gösterip gösteremeyeceğimizle ilgili olacak. Korona virüsün 'öğrenilen dersler' aşamasına girdik bile."

2008-09 mali krizinden kaynaklanan sorunlarla hala sarsılan Avrupa bankacılık sektörü, kredi kayıpları nedeniyle borsada cezalandırılmaya devam ediyor. Avrupa bankalarının hisseleri bu yıl ortalama yüzde 31 düşerken, STOXX 600 Endeksi’nde yüzde 10'luk bir düşüş yaşandı.