Salgın yüzünden işinden olanların yerini robotlar alacak

Korona virüs nedeniyle ekonomik sıkıntı yaşayan şirketler çıkardıkları işçilerin yerini robotlarla doldurmaya hazırlanıyor. Otomasyon iş piyasası için tehdit haline geliyor

Avrupa ekonomileri korona virüsten kurtulmaya başladığında, robotlar daha fazla iş doldurulabilir. Araştırma firması McKinsey’nin verilerine göre, korona virüs nedeniyle işlerinden çıkarılanların yerini otomasyon teknolojilerinin alması kısa vadeli risk olarak gösteriliyor. Uzun vadede ise 2030 yılına kadar 53 milyon kişiyi işinden edebilecek otomasyon sistemleri iş gücünün yaklaşık %20’sine denk gelebilir.

Raporda, toptan ve perakende sektöründeki işlerin neredeyse %70'inin tehlikede olduğu belirtiliyor. Yemek ve konaklama sektörleri de otomasyonun neden olabileceği işsizlik riskiyle karşı karşıya. Sektörde işlerin %94’ü otomasyon çözümleriyle karşılanabiliyor.

McKinsey raporunda robot teknolojilerinin yarattığı riske ilişkin “Kovid-19, 10 yıl içerisinde gerçekleşmesi öngörülen işten çıkarmaları hızlandırabilir” ifadeleri yer aldı.

Bloomberg’in haberine göre Avrupa’da çalışma çağındaki nüfus giderek azalıyor. Bu da Avrupa’da gelecekte vasıflı işgücünde bir kıtlık olabileceği anlamına geliyor. Raporda 2030 yılına kadar tam bir iyileşme olması halinde yeni ortaya çıkacak işlerin otomasyon nedeniyle ortaya çıkacak kayıpları tamamen ya da en azından kısmen telafi edeceği belirtiliyor.