Resesyona geri sayım: ABD hazine getiri eğrisinin tersine dönmesi ne anlama geliyor?

15 Ağustos (Reuters) - ABD'nin 10 yıllık hazine tahvil getirisi US10YT=RR dün 2 yıllık tahvil getirisinin US2YT=RR altına düşerek resesyon sinyali verdi ve küresel finansal piyasaların darmadağın olmasına neden oldu.

Yatırımcıların ABD ve küresel büyümenin yavaşlayacağını öngörmeleriyle ABD Hazine getiri eğrisinin diğer bölümleri, aylardır tersine döndü.

Peki Hazine tahvil getiri eğrisinin tersine dönmesi ve tüm bunlar ne anlama geliyor?

HAZİNE GETİRİ EĞRİSİ NEDİR?

Getiri eğrisi, 1 aylık tahvillerden 30 yıllık tahvillere kadar değişen ve federal hükümet tarafından satılan tüm vadeli Hazine borçlanmalarına ilişkin getiri grafiği.

Normal şartlarda, tahvil yatırımcıları daha uzun vadelerde tahvil alma riskini üstlendiklerinden daha fazla kaybın telafi edilmesini bekledikleri için getiri eğrisi yukarı yönlü olur.

GETİRİ EĞRİSİNİN TERSİNE DÖNMESİ NEDİR?

Nadir durumlarda, getiri eğrisinin bir kısmı veya tamamı yukarı yönlü olmaktan çıkar. Bu, daha kısa vadeli getiriler, daha uzun tarihli olanlardan yüksek olduğunda gerçekleşir ve getiri eğrisinin tersine dönmesi olarak nitelendirilir.

Çeşitli ekonomik veya piyasa yorumcuları verim eğrisinin farklı kısımlarına odaklanabilirken, getiri eğrisinin herhangi bir şekilde tersine dönmesi aynı hikayeyi anlatıyor: Gelecekte zayıf büyüme beklentisi.

ABD'nin iki yıllık ile 10 yıllık hazine tahvil getirileri arasındaki eğri 2007'den bu yana ilk kez tersine döndü.

GETİRİ EĞRİSİNİN TERSİNE DÖNMESİ NEDEN ÖNEMLİ?

Getiri eğrisinin tersine dönmesi, yaklaşan bir resesyonun klasik bir işareti. getiri eğrisi son 50 yılda her resesyondan önce tersine döndü. O zamanlarda sadece bir kez yanlış bir sinyal verdi.

Kısa vadeli getiriler daha uzun vadeli getirilerin üzerine çıktığında, kısa vadeli borçlanma maliyetlerinin uzun vadeli borçlanma maliyetlerinden daha pahalı olduğuna işaret ediyor.

Bu şartlar altında, şirketler genellikle faaliyetlerini finanse etmenin daha pahalı olduğunu görürler ve yöneticiler yatırımları azaltma eğiliminde olurlar. Tüketici borçlanma maliyetleri de artar ve ABD ekonomik faaliyetinin üçte ikisinden fazlasını oluşturan tüketici harcamaları yavaşlar.

Ekonomi sonunda daralır ve işsizlik artar.

İKİ YILLIK, 10 YILLIK GETİRİ EĞRİSİ NEDEN ÖNEMLİ?

En kısa vadeli hazine tahvili olan iki yıllık hazine tahvil getirisi, faiz hareketlerine karşı oldukça duyarlı. ABD'nin iki yıllık ile 10 yıllık hazine tahvil getirisi arasındaki getiri farkı, piyasa katılımcıları tarafından yakından izleniyor. Bu resesyonun muhtemelen bir ila iki yıl sonra olabileceği konusunda güçlü bir gösterge oldu.

GETİRİ EĞRİSİ NEDEN HİÇ TERSİNE DÖNMEDİ?

Daha kısa vadeli menkul kıymetler, Fed gibi bir merkez bankası tarafından belirlenen faiz politikasına karşı oldukça hassas.

Uzun vadeli menkul kıymetler, yatırımcıların gelecek enflasyon beklentilerinden daha fazla etkileniyor, çünkü tahvil sahipleri enflasyondan memnun olmuyor.

Fed faizleri yükselttiğini zaman bu kısa vadeli tahvil getirilerini yukarı çeker.

Fed'in Mart ayında üç yıllık sıkılaştırma döngüsünü sona erdirmesinin ardından iki yıllık 10 yıllık getiri eğrisi dik hale geldi.

Fed geçen ay yaptığı toplantıda 2008'den bu yana ilk kez faizleri düşürdü. Zayıf küresel büyümenin ABD ekonomisine yayılabileceği ve ABD-Çin ticaret savaşının işletme güvenini baskıladığına dair endişelerin artmasıyla getiri eğrisi Temmuz'da yatay hale gelmeye başladı.