Powell'dan repo operasyonları mesajı: Devam edecek

Powell, FOMC toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Aktif repo operasyonlarımız devam edecek ve en az Nisan ayı boyunca sürecek" ifadelerini kullandı

Fed Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Ocak ayı toplantısının ardından yaptığı basın toplantısında, " Aktif repo operasyonlarımız devam edecek ve en az Nisan yı boyunca sürecek.  İlk çeyrekte repo operasyonlarının miktarında ayarlamaya gideceğiz. Bol rezerv seviyesine ulaşana kadar repo operasyonları sürecek" dedi.

Powell, "Belirsizlikler varlığını koruyor. Koronavirüs ile ilgili belirsizlikler var. Ticaret anlaşması ile ilgili bazı belirsizlikler iyileşti. Genişleme 11. yılında, hanehalkı harcamalarında ılımlı bir artış var" dedi.

Jerome Powell, "Bankacılık sistemine fonlama sağlamaya devam edeceğiz. Küresel büyümenin dengelendiğine dair bazı sinyaller var. Gelecek aylarda enflasyonun yüzde 2'ye doğru hareket etmesini bekliyoruz. Simetrik yüzde 2 hedefimizin  altında kalan enflasyondan memnun değiliz. Para politikasının mevcut duruşu uygun. Veriler görünümle uyumlu olduğu sürece para politikası uygun kalacaktır" şeklinde konuştu.

Powell, "Önünde sonun tahvil alımlarının hzını düşüreceğiz. Rezervlerin 1,5 trilyon doların altına düşmesini istemiyoruz. İhtiyaç olursa repo programının detaylarında ayarlamaya gitmeye hazırız. Repo operasyonlarında bir noktada asgari teklif oranını artıracağız. İşgücü piyasası iyi performans göstermeye devam ediyor. Veriler işgücü piyasasında hala yer olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

Powell, "Koronavirüs önemli bir mesele ancak bir belirsizlik ortamı var. Virüs büyük ihtimalle Çin'deki ekonomik aktiviteyi etkileyecek. Çin'deki virüsün etkilerini çok yakından izleyeceğiz. Koronavirüsün makro ekonomik etkilerinin ne olacağı belirsiz. Ancak yakın dönemde Çin ekonomisi üzerinde etkileri olacağı açık" dedi.

Jerome Powell, "Uzun vadede iklim değişikliği finansal risk teşkil edebilir. Ticaret anlaşmaları olumlu ancak ticaret belirsizlikleri ortadan kalkmadı. ABD-Çin birinci faz anlaşmasına rağmen ticaret belirsizlikleri yükseldi. Ticaret belirsizlikleri yüksek kalmaya devam ediyor" şeklinde konuştu.