Powell, faiz artışı için enflasyonu işaret etti

Fed Başkanı Powell, olası faiz artırımlarının gelecek yıldan sonrası için konuşulabileceğini söyledi. Powell ayrıca, "Faizleri artırmak için enflasyonda çok önemli ve kalıcı yükseliş gerekiyor" diye konuştu

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell,  Federal Açık Piyasa Komitesi'nin Aralık ayı toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Bloomberg'de yer alan habere göre Powell, "Ekonomi Ilımlı şekilde büyüyor, ılımlı büyümenin devamını beklemekteyiz. Ekonominin görünümü risklere rağmen olumlu. Enflasyon sürekli olarak hedefin altında seyrediyor. Enflasyon baskıları zayıf kalmaya devam ediyor.  Para politikası ABD halkına hizmet için iyi konumlanmış durumda. Zayıf küresel büyüme, ticaret belirsizliği imalata baskı yapmaya devam ediyor. Repo operasyonlarına devam edeceğiz. Mevcut politikamızın enflasyonu artırmak için uygun olduğunu düşünüyoruz. Fed görünümdeki önemli değişikliklere yanıt verecektir. Repo operasyonlarının detaylarında ayarlamalar yapacağız. Ekonomi 1998'dekinden çok farklı, faiz artırımlarına daha az ihtiyaç var. dYukarı yönlü enflasyon baskıları olmadan işsizlik uzun süre çok düşük kalabilir. Amacımız repo piyasasındaki tüm oynaklığı gidermek değil. Faizler destekleyici seviyede. Yılsonunda faizler üzerinde geçici baskılar olması görülmemiş şey değil. Gelen veriler görünümle uyumlu olduğu sürece para politikası uygun kalacak. Faiz artırımlarını gelecek yıldan sonrası için konuşabiliriz. Şu an yılsonu fonlama baskısına odaklanmış durumdayız. Bazı üyeler enflasyondaki zayıflığa dikkat çekti. Enflasyon beklentilerini yukarı çekmek için zaman lazım. USMCA Anlaşması ticarette belirsizliği azaltır, ekonomiyi destekler. Fed'in enflasyon kredibilitesi yüksek ancak enflasyon beklentileri çok düşük. ABD-ÇİN ticaret anlaşması piyasalar için USMCA'dan daha önemli. Faizleri artırmak için enflasyonda çok önemli ve kalıcı yükseliş gerekiyor. Tahvil alımlarına düzenleyici konulara odaklanmış durumdayız. Güçlü önlemler aldık, adımlarımızın etkilerini görmek için beklemeye geçtik. Ticaret geriliminin ekonomi üzerinde çok önemli etkisi oldu" dedi.