PAMM, LAMM veya MAM Hesap Yönetim Şekilleri

1 gönderi / 0 yeni
Ünal GÜRKAN
PAMM, LAMM veya MAM Hesap Yönetim Şekilleri

Çevrimiçi ticaret endüstrisi, otomatik sistemlerle ilgilenen veya "Vekaletname" olarak bilinen adı ile kendi adına ticaret yapma yetkisi verilen hesaplarla ilgili bazı seçenekleri vardır.

Ticari faaliyeti üçüncü bir tarafa devretme konsepti yeni değildir, FX tüccarlarının kullandığı ve bugün kullanmaya devam ettiği belirli terminolojiye sahip belirli bir dizi otomatik / yönetilen hesaplar geliştirilmiştir.

Her zaman istisna olmasına rağmen, hisse senedi, tahvil, emtia, vadeli veya opsiyon gibi diğer finansal varlık sınıfları - nadiren PAMM, LAMM veya MAM hesaplarında işlem görür. Teknik olarak, herhangi bir finansal enstrümanı hangi konfigürasyonda isterseniz kullanabilirsiniz tabi ki ekonomik açıdan elverişli olduğu sürece!

Hangisinin sizin için doğru olabileceğini görmek için her birini inceleyelim.

 

Kar Dağıtım Para Yönetimi (PAMM)

PAMM, yatırımcı (müşteri) adına yatırım yöneticileri (hesap yöneticileri) tarafından yönetilen hesap hizmetleri yürütmenin bir yöntemidir. Bu süreç, genellikle, yatırımcıdan para alan hesap yöneticilerinin, EA'lar aracılığıyla (uzman danışmanları) manuel ticaret veya otomatik ticaret yoluyla isteğe bağlı ticaret hizmetleri yürütmelerini bir aracı (broker) tarafından sağlayan bir sistedir.

Bu tür hizmetleri sunan şirketlerin iyi örnekleri, eToro ve XM  daha iyi teklifler arasına dahil ediyor. Müşterilere uygun diğer algoritma odaklı hizmetler sunan, müşterilerin adına yüzlerce farklı ticaret stratejisi izlemeyi ve kullanmayı  sağlayan tek durak olarak ZuluTrade'dir.

 

Niçin bu hesap yönetimi ?

PAMM hesapları, yatırımcıların yüksek bir sermayeye sahip olmamasına rağmen ticaret stratejilerine / sistemlerine yatırım yapmalarını sağlar. Hesap yöneticileri için, PAMM hesapları, yönetilebilir havuzlarda birden çok müşteri kazanmayı sağlar ve bu müşterilerin hesaplarını yönetmeye olanak sağlamaktadır. Müşterilerinin yatırdığı Depozito ne kadar yüksek olursa toplam kâr oranı o kadar yüksek olur.

Hesap yöneticisinin tüm kazançlarını ve kayıplarını içeren ticaret faaliyeti, yönetilen hesaplar arasında aynı orana göre ayrılır.

Döviz ticaret stratejileri, PAMM sistemlerini büyük bir yatırımcı grubu arasında dağıtan ve kısa vadeli oynaklığa karşı daha fazla hoşgörü sağlayan büyük bir araç haline getiren, değişken piyasa koşullarında çok dar marjlarda karlılık elde etme eğilimindedir. PAMM yatırımcıları hesaplarına müdehale imkânları bulunmaz, ancak hesap yöneticileri (veya para yöneticisi) bir ticareti kapattığında, yatırımına karşılık gelen bir kâr veya zarar hesaba otomatik olarak yansır.

PAMM müdürünün beş müşterisi olduğunu varsayarsak.

  • Müşteri 1: Toplam sermayenin% 5'ini hesaplar.
  • Müşteri 2: Toplam özsermayenin% 30'unu hesaplar.
  • Müşteri 3: Toplam özsermayenin% 30'u için hesaplar
  • Müşteri 4: Toplam özsermayenin% 15'ini hesaplar.
  • Müşteri 5: Toplam sermayenin% 20'sini hesaplar.

100 lotluk EUR / USD ticareti şu şekilde kırılacak:

  • Müşteri 1: Uzun 5 Lots EUR / USD.
  • Müşteri 2: Uzun 30 Lots EUR / USD.
  • Müşteri 3: Uzun 30 Lots EUR / USD.
  • Müşteri 4: Uzun 15 Lots of EUR / USD.
  • Müşteri 5: Uzun 20 Lots EUR / USD.

 

LAMM (Lot Tahsisi Para Yönetimi)

LAMM biraz farklı bir şekilde çalışır - bir hesap yöneticisi bir pozisyon açtığında, aynı pozisyon bu stratejiye ayrılan her hesapta açılır. LAMM, temel hesap boyutunu dikkate almadan ticaret pozisyonlarını kabaca çoğaltan PAMM veya MAM'ın daha az gelişmiş bir versiyonudur.

LAMM stratejileri, aracılar, likidite sağlayıcılar ve MetaTrader sunucu alanlarında yer aldığı için neredeyse tükenmiştir.

 

MAM (Çoklu Hesap Yönetimi)

MAM hesapları, hesap yöneticileri için tasarlanmıştır ve belirli alt hesaplara daha yüksek kaldıraç tahsis ettirmelerine izin vererek karmaşıklık / incelik ve potansiyel getiriler düzeyini yükseltmelerine izin verir.

Alt hesaplardaki kaldıraç ve diğer risk yönetimi özelliklerinin düzenlenmesi, spekülatif pazarlar içinde daha fazla esneklik ve tercih imkanı sağlamaktadır. Bu, iki taraflı bir kılıç ve kâr üretkenliği kadar yıkıcı da olabilir.

MAM hesapları, yüksek risk toleranslı ve yüksek piyasa anlayışı olan yatırımcılar için özellikle uygundur.

 

Resim: 
PAM , LAM ve MAM Karşılaştırma