OPEC'i virüs korkusu sardı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) korona virüsün neden olduğu petrol talebi eksikliği nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor. Petrol arzını düşürmekten başka çare bulamayan örgüt bu politikasını Mart ayına kadar uzatmayı tartışıyor.

Dünya ekonomisini etkisi altına alan korona virüs Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC)'nü de vurdu. Virüs nedeniyle düşen petrol talebi OPEC ülkelerinin ve OPEC üyesi olmayan petrol üreticilerinin oluşturduğu Ortak Teknik Komite (JTC) 4-6 Şubat tarihlerinde Viyana'da toplanacak.

Korona virüsün ortaya çıkardığı korku atmosferi petrol tüketimini sert bir biçimde düşürdü. S&P'nin paylaştığı verilere göre varil başına petrol tüketiminde dramatik bir düşüş var. Verilere göre günlük petrol tüketiminin 2.6 milyon varil azalmış ve virüs krizinin artması durumunda bu sayıya şubat ayında 2 milyon varil eklenmesi söz konusu olabilir. OPEC+ kaynaklarına göre Viyana'da yapılacak toplantı, talep azalmasından dolayı ortaya çıkan arz kesintilerinin Mart ayından sonrasını kapsayıp kapsamayacağı ile ilgili olacak. Daha yüksek miktarda arz kesintileri de uygulanabilir.

Çin dünya çapında günlük 3.7 milyon varille en fazla petrol tüketen ülke. Korona virüsün ülke çapında üretimi sekteye uğratması bu petrol talebinin düşmesindeki en büyük etken. Bununla beraber British Airlines, Lufthansa gibi büyük havayolu şirketlerinin Çin'e uçuşlarını durdurması jet yakıtı olarak kullanılan petrolün azalması da petrol talebininde düşüşe neden olan etkenlerden biri.