Negatif faizli tahvil toplamı 16 trilyon dolarla rekor kırdı

Negatif faizli tahvillerin toplam tutarı Çarşamba günü 16 trilyon dolara ulaşarak rekor seviyeye tırmandı.

ABD tahvil piyasalarında çalmaya başlayan resesyon alarm zilleri, yatırımcıların bir kez daha güvenli liman niteliğindeki varlıklara akın etmesine neden oldu ve bu durum küresel negatif faizli tahvil stokunun tekrar rekor seviyeye yükselmesine neden olduç

Bloomberg Barclays Küresel Negatif Faizli Tahvil Endeksi'nin piyasa değeri, Çarşamba günü, kilit önemdeki ABD 2 yıl ve 10 yıl vadeli tahvil getiri eğrisinin 2007'den bu yana ilk kez tersine dönmesi (2 yıl vadeli tahvil faizinin 10 yıl vadeli tahvil faizinin altına inmesi) ve bu durumun resesyonun öncü göstergesi olarak değerlendirilmesinin ardından 16 trilyon dolardan kapanarak rekor seviyeye geldi.

Küresel tahviller, aşağı yönlü sinyallerle birlikte, yatırımcıların ülke tahvillerine yönelerek güvenli liman araması ile birlikte sert yükseldi. ABD'nin gösterge 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi yüzde 1.6'nın altına indi ve 30 yıl vadelilerin faizi rekor seviyeye geriledi.

ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının artması, İtalya, Hong Kong ve Arjantin'deki siyasi gerilimler, Çin ve Almanya'dan gelen verilerin hayalkırıklığı yaratması bu ay güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebi artırdı. Stratejistler artan bir şekilde, ABD Hazine tahvil faizlerinin sıfır altı faizli tahvil grubuna katılacağı spekülasyonunu yapıyor. Eski Fed Başkanı Alan Greenspan ise bunun büyütülecek bir durum olmadığını açıklamıştı.