NBA devinden Bitcoin kararı

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Sacramento Kings yönetimi tüm takım oyuncuları, koç ve teknik ekibin maaşlarını kripto para birimi Bitcoin (BTC) ile alabileceğini duyurdu.

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Sacramento Kings yönetimi tüm takım oyuncuları, koç ve teknik ekibin maaşlarını kripto para birimi Bitcoin (BTC) ile alabileceğini duyurdu.

Şu anda sosyal medyada konuşulan Bitcoin çıkışıyla ilgili Sacramento Kings'in bu hafta içerisinde resmi bir açıklama yapması bekleniyor.

Sosyal medya platformu Twitter'da yaptığı kripto para paylaşımlarıyla bilinen Tim Draper'ın hesabında paylaşılan habere göre, Kings'in sahibi ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) Vivek Ranadive, "Önümüzdeki birkaç gün içerisinde Sacramento Kings’in tüm çalışanlarına istedikleri taktirde BTC ile maaşlarını alabileceklerini duyuracağım. Buna oyuncular da dahil." dediği öne sürüldü.

Başkan Randivenin bu sözü resmiyet kazanırsa Sacramento Kings ABD'de çalışanlarının maaşını Bitcoin ile yapan ilk büyük takım olma unvanını kazanacak.
Sacramento Kings kulübünün kripto paralarla ilişkisi daha da eskiye dayanıyor. Kings, 2014 yılında kripto para tabanlı ödeme sağlayıcısı BitPay ile ortaklık kurmuş ve taraftar mağazasında satılan ürünler için Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlamış, Başkan Ranadive, BitPay ortaklığıyla birlikte taraftarların cüzdanlarını evde bırakmaya bir adım daha yaklaştığını ifade etmişti.

Dallas Mavericks kripto paralarla 8 ayda 800 milyon dolarlık ciro yaptı
2019 yılında ise Dallas Mavericks'in sahibi Mark Cuban, takıma ait lisanlı ürünlerin satışında Bitcoin ile ödeme yapılabileceğini duyurmuş ve geçen ay başka bir kripto para birimi olan Dogecoin'i resmi olarak kabul ettiklerini açıklamıştı.

Mavericks'in son 8 ay içerisinde kripto parayla yaklaşık 800 milyon dolarlık ciro yaptığı ve bunun 180 milyon dolarının geçen ay gerçekleştiği kaydedilmişti. 2020'de 6 NBA takımı sahibi bir araya gelerek, kripto paraların ligde daha bilinçli bir şekilde kullanılabilmesi için Blokzincir Danışma Altkomitesi (Blockchain Advisory Subcommittee) adlı bir örgüt kurmuştu.