Nasdaq 100 Nedir?

1 gönderi / 0 yeni
Ünal GÜRKAN
Nasdaq 100 Nedir?

NASDAQ 100, NASDAQ borasında listelenmiş, finans sektöründe faaliyet göstermeyen en büyük ilk 100 şirketten oluşur Endekste dikkat çeken şirketler şunlardır: Amazon, Comcast, Cisco, eBay, Google, Marriott, Viacom, Whole Foods, ve Yahoo. 

Dow Jones Endüstri Ortalamasının aksine, Birleşil Devletler dışında yer alan şirketleri (finans şirketleri hariç) içerir ve düzeltilmiş sermayeleştirme ağırlıklı endekse göre hesaplanır (S&P 500 gibi). Yapılan düzeltmeler en büyük şirketlerin etkisini azaltıyor ve çeşitliliği arttırıyor. 

NASDAQ 100 ile NASDAQ borsasında listelenen tüm hisseleri eneksleyen NASDAQ Composite Endeksini karıştırmamaya dikkat edin. 

NASDAQ 100: Bilmeniz Gerekenler

  • Endekse dahil edilmesi için, şirketin NASDAQ'ta ayrıca listelenmiş olması, günlük işlem hacminin ortalama 200.000 hisse olması ve diğer gerekliliklerin yanı sıra çeyrek dönem ve yıllık raporlarının da başarılı olması gerekmektedir. 
  • Endeks yılda bir kez gözden geçirilir ve önceki yılın hisse fiyatları (Ekim ayındaki son işlem günü itibariyle) ve genel olarak duyurulan hisse toplamları (Kasım ayındaki son işlem gününde) esas alınarak düzeltme yapılır. Şirketler, piyasa sermayeleştirme değerlerine bağlı olarak listeden çıkartılır veya listeye eklenir. Bu değişiklikler öngörülebilirse, genelse etkilenen şirketlerin hisse değerlerinde değişikliklere neden olur. Tüm değişiklikler, basın açıklaması yapılmak suretiyle, beş iş günü önceden duyurulur. 
  • NASDAQ 100 alıp satarken, PMI'ı (Piyasa Öncesi Göstergesi) takip etmek faydalı olabilir. Bu gösterge, piyasa öncesi alım satımlarından son satış fiyatını esas alarak açılış fiyatlarını tahmin eder ve gece haberlerini de dikkate alarak, alım satımcıların fiyat hareketlerini tahmin etmelerine yardımcı olur. 
  • NASDAQ borsasında işlem gören hisse senetleri teknoloji sektörüne kaydığından daha dalgalı olabiliyorlar, bu da endeksin hızlı hareket edebileceği anlamına geliyor. Alım satımcılar, bu endeksi alıp satarken bunu dikkate almalıdır. 

NASDAQ 100 Endeksini alıp satmak isteyen herkes, alım satım öncesinde piyasa koşullarını dikkatli bir şekilde analiz etmelidir. UFX, hesap sahiplerine alım satım araçları, tablolar, ipuçları ve kişisel birebir koçluk sağlar ve NASDAQ 100 Endeksiyle ilgili bilgiye dayalı kararlar vermenize yardımcı olur.