Moody's İngiltere için umutsuz

Moody's, İngiltere ekonomisinin gelişmiş ekonomiler arasındaki en keskin daralmayı yaşayacağını öngördü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İngiltere'nin bu yıl gelişmiş ekonomiler arasındaki en keskin daralmayı yaşayacağını ve korona virüs krizinin etkisi ile İngiltere'nin (borç/GSYH) oranının yaklaşık yüzde 25 artacağını öngördü.

İngiltere'de hükümetin geçtiğimiz hafta açıkladığı 30 milyar GBP büyüklüğündeki teşvik paketinin ekonominin yavaş yavaş toparlanmasına yardım edeceğini belirten Moody's, ancak açıklanan programın İngiltere'nin mali pozisyonu üzerinde daha fazla baskı oluşmasına yol açacağını da vurguladı.

"İngiltere'nin kamu borcunun GSYH'ya oranı bu yıl 2019'a göre yüzde 24 veya daha fazla artacak" tespitinde bulunan Moody's analistleri, borç/GSYH oranının bu yıl yüzde 109'a kadar çıkacağını vurguladı.

Yayınlanan raporda, "İngiltere'nin GSYH'sının bu yıl yüzde 10,1 daralacağını tahmin ediyoruz, ancak korona virüs tedbirlerinin gevşetilmesinin ile kademeli bir toparlanmanın başlaması ve ekonominin gelecek yıl yüzde 7,1 büyümesini bekliyoruz" ifadeleri de yer aldı.