Moody's: Euro Bölgesi kredi notları 2020'de negatif

Moody's Investors Service, Euro Bölgesi ülke kredi notları için 2020 yılı görünümünün negatif olduğunu, bu negatif görünümün kötüleşen global ortamı, hala yüksek olan kamu borç oranlarını ve sınırlı tamponları yansıttığını bildirdi.

Euro Bölgesi'nin artan korumacılığa ve jeopolitik risklere karşı oldukça kırılgan olduğuna işaret eden Moody's, birçok ülkedeki siyasi parçalanmışlığının reform ivmesine zarar verdiğini ve yurt içi veya dış şoklara politika yanıtlarını yavaşlatmasının muhtemel olduğunu vurguladı.

Moody's Kıdemli Başkan Yardımcısı Kathrin Muehlbronner yaptığı değerlendirmede, "Euro Bölgesi için negatif görünümüz üye ülkelerin çoğunun kötüleşen dış ortama tepki için sınırlı tamponları olmasını yansıtıyor. Kötüleşen global ortam 2020'de üye ülkelerin büyümeleri üzerinde baskı yapacak. Bununla birlikte dirençli yurt içi talep, gevşek para politikası ve bazı mali gevşeme adımları bu etkiyi hafifletecek" ifadelerini kullandı.

Moody's 2019 yılında yüzde 1,1 büyüdüğünü tahmin ettiği Euro Bölgesi'nde büyüme oranının 2020 yılında yüzde 1,2 olmasını beklediğini de belirtti.