Merkez bankaları tarihi krizi engelleyemiyor

Küresel piyasalara ve finans sistemine büyük bir darbe vuran korona virüs salgınına merkez bankalarının hamleleri yetersiz kalıyor. Toparlanma için tek yolsa virüsün tedavisi gibi gözüküyor

Korona virüs dünya finans sistemini tarihi bir krizin kıyısına kadar getirdi. Dow Jones endeksi tarihinin en büyük haftalık düşüşüne sadece % 0.13'lük bir oran kaldı. Küresel ölçekte merkez bankaların müdahaleleri ise etkisiz ya da yetersiz kalıyor. 

ABD Merkez Bankası’nın finansal sisteme yüz milyarlarca dolar enjekte ederek ABD tahvil piyasasında ve piyasanın diğer kısımlarındaki aksaklıkları gidermeye çalışmasından sonra yaşanması ise piyasalardaki durumun ciddiyetini gösteriyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın İtalya'ya yayılarak bütün ülkeyi karantina altına aldıran salgının ekonomik etkisini sınırlamak için yeterli çaba göstermeyerek piyasa katılımcılarını hayal kırıklığına uğratması Avrupa piyasasını ve özellikle İtalya’yı kilitledi. 

Yükseliş halen uzakta değil

Tüm piyasaların toparlanması içinse halen uzak da olsa bir umut var. Popüler finans blogger’ı ve Todd Market Forecast'ın yazarı Stephen Todd, "Şimdiye kadar haberler kötü ve daha da kötüleşiyor, ama örneğin etkili bir tedavi duyurulursa, Dow tek bir oturumda 3.000 puan toplayabilir" ifadelerinde bulundu.