McAfee kurucusu kripto para dolandırıcılığı ile suçlandı

Federal savcılar, antivirüs yazılımı şirketinin kurucusu John McAfee ve onun iş arkadaşını, kripto para yatırımcılarından milyonlarca dolar komisyon almak için hileli bir plan düzenlemekle suçladı.

Antivirüs yazılımı yaratıcısı John McAfee, kripto para dolandırıcılığ ile suçlandı. Federal savcılar, antivirüs yazılımı şirketinin kurucusu John McAfee ve onun iş arkadaşını, kripto para yatırımcılarından milyonlarca dolar komisyon almak için hileli bir plan düzenlemekle suçladı.

Yetkililer, McAfee ve onun "kripto para birimi ekibi" danışmanı Jimmy Watson'ın "fiyatları pompalama ve boşaltma planı" yürüttüğü iddia edildiğini söyledi. ABD'li bir avukat, çiftin McAfee'nin popüler Twitter hesabını “çeşitli kripto para birimlerini yanlış ve yanıltıcı ifadelerle kendi gerçek, çıkarcı güdülerini gizlemek için” duyurmak için kullandığını söyledi.

Daha önce iki kez başkanlığa aday olan McAfee, şu anda farklı cezai vergi kaçırma suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu İspanya'da tutuluyor. McAfee, 1994 yılında kurduğu antivirüs şirketinden istifa etti, ancak 2013'te kullanıcıların yazılımı nasıl kaldırabileceklerini açıklayan bir parodi video oluşturdu. 2019'da, 2012'de Belize'de eski bir komşusunun öldürülmesi nedeniyle 25 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Suçlamada, McAfee ve ekibinin büyük miktarlarda ucuz kripto para birimi altcoinleri satın aldığı, ardından piyasa fiyatlarını yapay olarak şişirmek için onları "yanlış ve yanıltıcı onay tweetleri" ile agresif bir şekilde çevrimiçi olarak tanıttığı iddia ediliyor.

Adalet Bakanlığı, “McAfee Team üyeleri, altcoin faaliyetlerinden toplu olarak 2 milyon dolardan fazla yasadışı kar elde ettiler,” diyor.

İkili aynı zamanda McAfee'nin popüler Twitter hesabını kullanarak “gerçek, çıkarcı güdülerini gizlemek için yanlış ve yanıltıcı ifadelerle çeşitli kripto para birimlerini” duyurmak için kullandı.

Basın açıklamasına göre ekip, kripto girişimlerinin bağış toplama etkinliklerini duyurmak için sosyal medyayı kullanacak ve aynı zamanda tanıtım tweetlerinin karşılığını aldıklarını da gizleyecek. Büyük jüri iddianamesine göre, McAfee, Watson ve ekibinin geri kalanı yatırımcılardan "olumlu bir şekilde gizlemek için adımlar attıkları açıklanmayan 11 milyon dolardan fazla tazminat" kazandılar.

McAfee ve Watson, emtia ve menkul kıymet dolandırıcılığı komplosu,  dolandırıcılık komplosu, telekom dolandırıcılığı, dolandırıcılık komplosu ve kara para aklama komplosu ile suçlanıyor.

Watson Perşembe günü Teksas'ta tutuklandı ve Cuma günü daha sonra hakim karşısına çıkacak. Basın açıklamasında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu'nun McAfee ve Watson'a karşı ayrı hukuk davaları açtığı belirtildi.