Macron'dan Trump'a İran sürprizi

Macron'dan Trump'a İran sürprizi: Dışişleri Bakanı Zarif G7 zirvesine çağırıp görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Tahran'la kriz çıkaran ABD Başkanı Donald Trump'a sürpriz yaptı. Macron'un evsahipliği yaptığı ve Trump'ın da katıldığı G7 zirvesinin düzenlendiği Biarritz kenti, beklenmedik şekilde İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'i ağırladı. Ancak Tahran, "Zarif-Trump görüşmesi olmayacak" dedi.

En gelişmiş 7 ekonominin oluşturduğu G7 zirvesine evsahipliği yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan, ABD Başkanı Donald Trump'ın beraberindeki heyetin Macron'un zirveyi yönetiş şeklinden rahatsız olduğu haberleri eşliğinde, sürpriz bir hamle geldi.

İran hükümetinin Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'i taşıyan uçağı, zirvenin düzenlendiği Biarritz kentine indi. 

Zarif'in, koltuğa oturduğundan beri İran'la gerilimi tırmandıran, nükleer anlaşmadan çekilen, en ağır yaptırımları dayatan, Basra Köfezi'nde savaş çıkarma noktasına gelen ABD Başkanı Trump ve beraberindeki heyetle görüşmeyi planlamadığı belirtildi.

MACRON'UN TEKLİFİNE YANIT İLETMEK İÇİN

İran devlet televizyonu Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi'ye dayanarak, Zarif'in Trump'la veya heyetinden biriyle görüşmeyeceğini duyurdu. 

Reuters'e konuşan üst düzey bir İranlı yetkili "Zarif, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İran'la nükleer anlaşmayı kurtarmaya yönelik teklifine İran liderliğinin yanıtını iletecek" dedi. 

FRANSA DIŞİŞLERİ BAKANIYLA GÖRÜŞME

G7'nin resmi davetlisi olmayan ve resmi program bittikten sonra Biarritz kentine varan Zarif, Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile bir görüşme gerçekleştirdi.Fransız bir yetkili, Zarif'in yarım saati Macron'la olmak üzere toplam 3.5 saat görüşmeler yürüttüğünü söyledi.