Lagarde: Küresel ekonomi için en büyük tehdit ticaret savaşı

IMF Başkanı Christine Lagarde ticaret savaşının etkileri konusundaki endişelerini dile getirdi.

2011'den bu yana IMF Başkanı olarak görev yapan ve Avrupa Merkez Bankası'nda Mario Draghi'nin görev süresinin dolmasıyla yerine geçmesi beklenen Christine Lagarde ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının küresel ekonomik büyümeyi 2020'de % 0.8 oranında düşürebileceğini söyledi.

CNBC'ye konuşan Lagarde "Bu çok büyük bir rakam. Daha az istihdam, daha az yatırım ve daha fazla belirsizlik anlamına geliyor. Bu da küresel ekonomi üzerinde kara bulut oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

ABD ile Çinli müzakerecilerin gelecek ay Washington'da temaslarda bulunması bekleniyor.. Lagarde, geçen seneden beri devam eden ve finans piyasalarını da sallayan ticaret savaşlarının devam etmesinin daha fazla belirsizliğe neden olacağını belirterek "küçük, orta ya da büyük ölçekli bir girişimciyseniz, yatırım yapmayacak ve beklemek isteyeceksiniz." yorumunu yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump Çin'in yanı sıra Avrupa'ya da tehditlerde bulunmuştu. Avrupa ile ABD'nin uzun yıllardır müttefik olduğunu belirten Lagarde bu ilişkinin asla ticaret savaşlarına dönüşmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.