Lagarde: Fonlar harekete geçmeli

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde; Kovid-19 vakalarındaki artış, virüsün mutasyona uğraması ve ardından uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin Avro Bölgesi ekonomik faaliyetine yönelik önemli aşağı yönlü risk ortaya koyduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, "Yeni tip koronavirüs vakalarında artış, virüsteki mutasyonlar ve sıkı kısıtlayıcı tedbirler, Avro Bölgesi ekonomik faaliyetine yönelik önemli aşağı yönlü risk ortaya koyuyor" dedi.

Lagarde, Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda yaptığı konuşmada, salgının ciddi bir halk sağlığı krizi ve ekonomik krize neden olduğunu anlattı. 

“AŞILAMALARIN BAŞLAMASI UMUT VERİCİ”

Aşılama süreçlerinin başlamasının "umut verici" olduğuna dikkati çeken Lagarde, vatandaşların halen virüsün sosyal ve ekonomik sonuçlarıyla karşı karşıya kaldığını ve geleceğe yönelik belirsizliklerin sürdürdüğünü söyledi. 

“KISITLAYICI TEDBİRLER AŞAĞI YÖNLÜ RİSK ORTAYA KOYUYOR” 

Lagarde, "Kovid-19 vakalarında artış, virüsteki mutasyonlar ve sıkı kısıtlayıcı tedbirler, Avro Bölgesi ekonomik faaliyetine yönelik önemli aşağı yönlü risk ortaya koyuyor" diye konuştu. 

“PARA VE MALİYE POLİTİKALARI BİRLİKTE SÜRDÜRÜLMELİ”

Üretimin salgın öncesi seviyelerinin oldukça altında kaldığını ve salgının nasıl ilerleyeceğinin henüz bilinmediğini ifade eden Lagarde, belirsizliklerin azalması, uygulanan tedbirlerin kalkması ve uygun finansman koşulları ile talepteki toparlanmanın destekleneceğini vurguladı. Lagarde, para ve maliye politikalarının birlikte sürdürülmesi gerektiğini belirterek, mevcut ortamda ECB'nin sergilediği uyumlu para politikası duruşunun gerekli olduğunu kaydetti. 

“KURTARMA PROGRAMINDAKİ FONLAR HIZLA HAREKETE GEÇİRİLMELİ” 

AB ülkelerinin salgının ekonomik etkilerine karşı kurduğu 750 milyar avroluk kurtarma programındaki fonların hızla harekete geçirilmesinin önemini anlatan Lagarde, bu fonların yapısal reformları desteklemesi ve büyümeye katkı sağlayan projelerde kullanılması gerektiğini ifade etti. Lagarde, gelecek aylarda enflasyonun daha fazla artmasını beklediklerini belirtti.