Krizin etkileri 2023 yılına kadar sürebilir

Morgan Stanley, Avrupa’da 2021 yılındaki ekonominin geri döneceği tahminlerinin fazla iyimser olduğunu ve kriz öncesi döneme ancak 2023 yılında ulaşılacağını belirtti

ABD merkezli dev yatırım bankası Morgan Stanley 27 Nisan'da yaptığı açıklamada, Avrupa’da hisse başına kazançların bu yıl %45 oranında düşeceğini ve 2021 yılındaki toparlanma konusunda "çok fazla iyimserlik" olduğunu söyledi.

Financial News’in haberine göre, yatırım bankası analistleri, Avrupa’da hisse başına kazançların (EPS) 2023 yılına kadar korona virüs öncesi seviyelerine geri dönemeyebileceğini söyledi.

Morgan Stanley'nin Avrupa hisse senedi strateji ekibi, bu yılki düşüşü gelecek yıl %40'lık bir artışın takip edeceğini ve EPS'nin 2021 sonunda salgın öncesi zirvenin %23 altında kalmasını bekliyor.

Geri dönüş 2023'te

Morgan Stanley’in Sermaye Stratejisti Graham Secker liderliğindeki analistler paylaştıkları notta, “Yeni profilimize göre, Avrupa'nın hisse başına kazançları Aralık 2021'de Aralık 2019'a göre %23 daha düşük olacaktır. Avrupa EPS'sinin 2023 yılına kadar önceki zirvesine dönmeme olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandılar.

Söz konusu açıklama, banka ekonomistlerinin euro bölgesinde %11'lik bir daralma ve İngiltere'de %9,6'lık bir düşüş görerek gayri safi yurtiçi hasıla tahminlerini düşürmeleri sonrasında geldi. Bankalar ve enerji şirketleri hariç Avrupalı şirketlerin kazançlarının 2022 yılına kadar 2019 seviyelerine ulaşacağını da sözlerine eklediler. Petrol fiyatlarındaki kriz ve bankacılık sektörü üzerindeki "aşırı baskının" bu iki sektör için virüs öncesi seviyelere dönüşün yolunu uzatacağını da sözlerine eklediler.

Analistler, İngiltere'nin hisse başına kazancının bu yıl %50 oranında düşeceğini ve 2021'de %40'lık bir toparlanma olacağını öngördüler. "Bu yıl şirket kârlarında rekor bir daralma göreceğimiz fikri yatırımcılar için pek de yeni bir haber değil ve büyük olasılıkla bu takvim yılının rakamlarını şimdiden akıllarında 'yazmış' olacaklar. Daha önemli olansa ileriye giden güzergâh ve dolayısıyla 2021'de meydana gelen EPS kurtarmanın kapsamıdır."