Kripto paralarda kayıp 62 milyar dolar

Piyasalardaki korona krizinden kripto paralar da nasibini aldı. Sadece bitcoin bir günde %9.45 değer kaybetti.

Kripto para birimleri de Perşembe günü Wall Street'te korona virüs le ilgili satışlardan payına düşeni aldı. Bitcoin’in fiyatı yedi yılın en kötü günlük satış fiyatına gerileyerek %26 düştü. Son beş gün içerisinde dünyanın en büyük kripto para birimi olan bitcoin %9.45 düşerek 5.700 dolardan işlem gördü.

Kripto yatırımların borsa yatırımlarına karşı iyi bir alternatif olduğuna dair yaygın bir inanca rağmen, dijital para birimleri de korona virüs salgınını çevreleyen mevcut belirsizliğe ve bunun sonucunda ortaya çıkacak ekonomik zarara karşı savunmasız görünüyor.

9 Şubat'ta bitcoin, Eylül ayından bu yana ilk kez 10.000 dolar barajını geçti ve piyasalarda bitcoin varlıklarının büyük kazançlar elde edecek başka bir yatırım aracı olabileceği yönünde spekülasyonlara yol açtı. Böyle bir şey olmadı. Perşembe günkü kayıplar bitcoin'in bugüne kadarki kazançlarını silip süpürerek Mayıs 2019 başından bu yana en düşük seviyesinden işlem gördü. Bitcoin şu ana kadar yıllık bazda %17 düştü, ancak halen son 12 aya göre %50'lik bir artış görünmekte.

CoinMarketCap’ın verilerine göre, kripto para birimi sektörü piyasada 62 milyar dolarlık değer kaybederek Perşembe gününe 221,6 milyar dolarla başlayan kripto para piyasası günü 159,6 milyar dolarlık toplu değerle tamamladı.