Kripto para yasağında Rusya'dan geri adım

Rusya'da geçtiğimiz günlerde imzalanan yeni bir kripto para yasası herhangi bir mal veya hizmet karşılığında kullanılmalarına izin vermiyor. Ancak Ruslar, kripto para madenciliği ve borsalarda kripto paralar arasında işlem yapabilecek.

Rusya geçtiğimiz günlerde yeni bir kripto para yasası imzaladı. Kripto para birimleri üzerindeki kısıtlamalar önceki yasak kadar sıkı olmasa da, para birimi biçiminde kullanımına katı kısıtlamalar getirdi. Daha öncesinde, kripto paraları içeren tüm faaliyetler suç kapsamında sayılıyor ve kara para aklanmasına ilişkin düzenlemeye tabi tutuluyordu.

1 Ocak 2021'den itibaren Rusya'da kripto para birimlerine izin verilecek, ancak herhangi bir mal veya hizmet karşılığında kullanılmalarına izin verilmeyecek. Önümüzdeki oturumlarda daha fazla düzenleme getirileceği konuşuluyor. Ancak şu andan itibaren, Ruslar kripto paraları mal alım satımı ve ekonomide kullanmadığı taktirde madencilik yapabilir, Borsalarda kripto paralar arasında işlem yapabilir.

Rus bankaları merkez bankasının gözetiminde kripto para birimi borsaları açabilecek ve dijital paralarını ancak merkez bankası kontrolü altında çıkarabilecekler.

Rusya'da yapılan son düzenleme, kripto paraların tamamen yasaklanacağı yönündeki tahminlere kıyasla daha geniş bir serbestlik tanıyor.