Kanada Merkez Bankası Başkanından Bitcoin ve Libra Açıklamaları

Son dönemde birçok ülkenin ve merkez bankasının ajandasının baş köşesinde dijital ürünler var. Çin’in bu konuda yaptığı atağın ardından birçok ülke, merkez bankası destekli bir dijital para fikri konusunda çalışmalar yaparken, konuyla ilgili olarak son hamle ise Kanada’dan geldi.

Kanada Merkez Bankası başkanı Stephen Poloz, katıldığı bir etkinlikte bu fikir ve konsept ile ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı.

Poloz, merkez bankası olarak şu anda ödeme sistemlerini geliştirmek ve daha da iyileştirmek için çalışmalar yaptıklarını ifade ederken, Facebook’un kripto para birimi Libra ve Bitcoin ile ilgili olarak da şunları söyledi:

”Bu tarz büyük inovasyonlar, başka önemli gelişmelerin de genelde tetikleyicisi olurlar. Ancak yine de, bunların bazı riskleri de bünyelerinde barındırdıklarını ifade etmek gerekiyor. Aynı zamanda, bu ürünler için doğru regülasyonları koymak da, yapmamız gereken bir başka durum.”

Çalışmalar Sürüyor

Bilindiği gibi Kanada Merkez Bankası, merkez bankası destekli bir kripto para fikri ile ilgili olarak son dönemde yaptığı çalışmalara hız vermiş durumda.