Küresel piyasalar salgın endişeleriyle bir haftada 2.44 trilyon dolar eridi

Geçen hafta tarihi rekorlar kıran küresel piyasalar, koronavirüs salgını endişeleriyle bir haftada 2.44 trilyon dolarlık kayıp verdi.

Petrol küresel ekonomiye ilişkin endişelerle OPEC kesintilerine rağmen düşerken altın son 7 yılın zirvesinde seyrediyor. Dun & Bradstreet'in yayınladığı rapora göre salgın nedeniyle dünya çapında 5 milyon şirket risk altında bulunuyor. Bu arada Çin ve ABD koronavirüse karşı aşı geliştirdiklerini açıkladılar. Küresel hisse piyasalarından koronavirüsün küresel bir 'pandemik' haline gelebileceği endişesiyle sadece pazartesi günü 1.73 trilyon dolar silindi. Vaka sayısının Çin dışında Güney Kore ve İtalya'da da ciddi şekilde artması yatırımcıları hisse satıp güvenli varlıklara geçmeye itti. Dow Jones ve rilerine göre bu kaybın 900 milyar doları Wall Street endeksi S&P 500'den. Geçen çarşamba S&P 500 endeksi tarihi rekor düzeye ulaşmıştı. Fakat rekor günü kapanıştan bu yana küresel piyasaların kaybı 2.44 trilyon doları buldu. Alphabet ve Amazon'un piyasa değeri tekrar 1 trilyon doların altına indi.

Salgın endişeleriyle başlayan haftanın ilk gününde kapalı olan Japonya borsaları hariç tüm Asya piyasaları sert düşüşler kaydetti. ABD'de Dow Jones yüzde 3,56, S&P 500 yüzde 3,35 ve Nasdaq yüzde 3,71 düşüşle kapandı. Dow Jones'un bin puanlık düşüşü endeksin son iki yıllık tarihindeki en sert düşüş olarak kayda geçti. S&P 500'de yaşanan yüzde 3,35'lik kayıp da endeksin son iki yılda gördüğü en sert düşüş oldu. İki endeks salgın satışlarıyla birlikte yıl başından bu yana sağladığı tüm getirisini silmiş oldu.