Japonya'da dijital yen krizi

Japonya'da iktidar partisi LPD ile Merkez bankası, dijital yen konusunda anlaşmaya varamıyor.

Japonya'nın iktidardaki Liberal Demokrat Partisi'nin (LPD) dijital yen için sabırsızlanması Japonya Merkez Bankası'nı (BOJ) strese sokuyor.

BOJ, Avrupa Merkez Bankası ve diğer global para otoriteleri ile merkez bankası dijital para birimleri hakkında ortak araştırma başlattı.

BOJ'un ihtiyatlı bir yaklaşımı tercih ettiği ve yayınlamak için acil bir planı olmadığı belirtiliyor. Ancak bankanın bu duruşu politik baskı altında.

Şubat başında, kıdemli bir BOJ yetkilisi ve Başbakan Shinzo Abe'ye yakın kıdemli bir LPD yetkilisi Çin'in piyasaya dijital yuan sürme çabalarını değerlendirdi.

"Bu henüz bir tehdit değil, bu yüzden acele etmeye gerek yok," diyen BOJ yetkilisi, bunun 5 - 10 yıl süreceğini bildirdi.

Ancak bu toplantıdan birkaç gün sonra, partinin önde gelen isimlerinden Akira Amari liderliğindeki bir grup LDP milletvekili, Maliye Bakanı Taro Aso'ya hükümeti dijital yen yayınlamayı düşünmeye davet etti.

Üst düzey LDP yetkilisi, bankanın ihtiyatlı tavrı için "BOJ muhtemelen LDP'nin çok proaktif olmasını engellemek istedi" yorumu yaptı.