İngiltere 311 yılın en sert daralmasını yaşadı

İngiliz ekonomisi yüzde 9,9 daralarak, Avrupa çapında aşırı soğukların ve donun görüldüğü 1709 yılından bu yana yaşanan en sert daralmayı kaydetti

İngiliz ekonomisi, 2020 yılında yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle yüzde 9,9 daraldı.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi (ONS) verilerine göre, ülkede 2020 yılının son çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) yüzde 0,5 olan beklentinin üzerine çıkarak yüzde 1 artış gösterdi.

Sadece 2020 yılının aralık ayında ise GSYH yüzde 1,2 büyüme kaydetti. Bir önceki ayda (kasım) ekonomi yüzde 2,3 daralmıştı.

Öte yandan yılın tamamında İngiliz ekonomisi yüzde 9,9 daralarak, Avrupa çapında aşırı soğukların ve donun görüldüğü 1709 yılından bu yana yaşanan en sert daralmayı kaydetti.

İngiltere’de 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yıllık daralma yüzde 4,1’in üzerine çıkmazken, İngiltere Merkez Bankası’nın GSYH modellemelerine göre 2020 yılında yaşanan daralma son 311 yılın en sert daralması olarak kayıtlara geçti.

MALİYE BAKANI: CİDDİ BİR ŞOK YAŞADIK

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, "Bugünkü GSYH rakamları, dünyanın dört bir yanındaki ülkeler tarafından hissedilen pandemi nedeniyle ekonominin ciddi bir şok yaşadığını gösteriyor." dedi.

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre Sunak, ekonominin kış aylarındaki direncinin bazı olumlu işaretleri olsa da, mevcut kilitlenmenin birçok kişi ve işletme üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam ettiğini biliyoruz" dedi.

Kapanmaların devam etmesi nedeniyle, işgücünü, işletmeleri ve geçim kaynaklarını korumak için ülkenin elinden gelen her şeyi yapmaya odaklanmış olduğunu hatırlatan Sunak, "Bütçede, İş Planımızın bir sonraki aşamasını ve salgının bir sonraki aşamasında sağlayacağımız desteği belirleyeceğim" diye konuştu.

Verilere ilişkin değerlendirmede bulunan ONS Ulusal İstatistik Ofisi Uzmanı Jonathan Athow ise 2020 yılında yaşanan ekonomik daralmanın kayıtlardaki son daralmanın iki katı büyüklükte olduğunu belirtti.

Athow, “İngiltere’de Kovid-19 test ve takip sisteminin uygulanmasındaki artış üretimi destekledi. Ekonomi yılın son çeyreğinde ek karantina tedbirlerine rağmen büyüme gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’de aşılamaların hızlı bir şekilde yapılmasının ardından ekonominin kademeli olarak açılması planlanıyor.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Andy Haldane, daha önce ekonominin açılmasıyla birlikte yaklaşık 250 milyar sterlin seviyesindeki hane halkının birikiminin tüketim yoluyla ekonomiyi canlandıracağı öngörüsünde bulunmuştu.

İngiltere'de 11 Şubat tarihi itibariyle Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 678 artarak 115 bin 529'a yükseldi.

Kovid-19 aşısının ilk dozunu yaptıranların sayısı 13 milyon 509 bin 108'e ulaştı, bunlardan 524 bin 447'sine ikinci doz aşı uygulandı.