İngilizlerin gizli planı AB'yi karıştırdı

Britanya Hükümeti'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasından sonra yeni anlaşma planları tepkiyle karşılandı. Düşük vergi ve gevşek düzenleme üzerine bir model isteyen İngiltere'yi AB serbest pazarla tehdit ediyor.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından AB ortak pazarıyla ilişkisi merak konusu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın gizli planı olarak gösterilen Londra’yı Times Nehri üzerindeki bir Singapur haline getirme projesi Avrupa Birliği liderlerini ayağa kaldırdı.

Avrupa Birliği’nden ayrılan Birleşik Krallık’ta yeni ticari anlaşmaların nasıl olacağı tartışma konusu haline geldi. Birleşik Krallık Hükümeti ticaret kurallarını gevşetecek yatırımcı yanlısı bir vergi politikası üzerinde anlaşırsa Avrupa Birliği ortak pazarını kaybedebilir.

Birleşik Krallık’la Avrupa Birliği arasındaki ticaret anlaşmasının mimarı olarak görülen Avrupa Parlamentosu Milletvekili Markus Ferber yaptığı açıklamada İngilizlerin bu planını Avrupa Birliği’nin asla kabul etmeyeceğini belirtti.

"Eğer İngiltere imtiyazlı bir pazar erişimi istiyorsa, bu Avrupa kurallarına göre oynamak anlamına gelir” açıklamasında bulunan Ferber, “Düşük vergi, düşük düzenleme ‘Times üzerinde bir Singapur’ bu nedenle kabul edilmeyecektir. Muhafazakarların bu tip fikirlerini rafa kaldırması tavsiye edilir. Aksi taktirde müzakereler hiçbir yere gitmeyecektir” sözleriyle Boris Johnson’ın ticari planlarına karşı çıktı.