Goldman Sachs: Kripto para birimlerinin benimsenmesi zaman alacak

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs kripto para birimlerinin aşması gereken engeller olduğunu ancak getirdiği yeniliklerin kurumsal yatırımcıların dikkatini çektiğini belirtiyor.

Goldman Sachs, kripto para birimlerinin kurumsal olarak benimsenmesinin çok kademeli bir süreç olduğunu açıkladı.

Financial News’in haberine göre ABD’li dev yatırım bankasının 12 Ocak tarihine paylaştığı notta yavaş adaptasyonun üç sebebi olduğu açıklanıyor. Bu sebepler kripto paraların uygulama sorunları, riskleri ve kripto para birimlerinin fiyatının diğer varlık sınıflarının fiyatından etkilenebileceği oran olarak belirtiliyor.

Goldman Sach’ın Varlık Tahsisi Araştırmaları Başkanı Christian Mueller-Glissmann’ın liderliğindeki analist ekibinin oluşturduğu metinde, “Bitcoin’in ve Ethereum gibi altcoin’lerin 2021’e girerken sağladıkları güçlü performans ve riskli yatırım fonlarının, çok varlıklı yatırımcılarının ve şirketlerin dev yatırım açıklamaları beklenildiği üzere bu alana dikkatlerin toplanmasını sağladı” ifadelerine yer verildi.

Buna karşın, Bitcoin'in bu ayın başlarında 42.000 dolar seviyesindeki tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmasına ve kripto paralar etrafında yenilenen ralliye rağmen, kripto paraların geleceğine ilişkin aşılması gereken çeşitli zorluklar var. Kurumsal yatırımcılara yönelik likidite ve uygulamaların da bunlardan biri olduğunu söyleyen analistler, gözetim ve karşıtlık risklerinin de endişeler arasında olduğunu da sözlerine eklediler.

Analistler, fiyatlarında hızla iniş çıkış görülen kripto para birimlerinin risk kazanç oranına ilişkin değerlendirmelerin zor olduğunu belirtiyorlar. Bununla birlikte analistler geçtiğimiz yıl boyunca kripto para birimlerinin S&P 500 Endeksi ve altınla beraber hareket ederek genellikle ABD Doları ile negatif korelasyon gerçekleştirdiğini de gözlemlediler.

Facebook'un kripto para projesi ve merkez bankalarının dijital para birimlerine olan ilgisini çekme faktörleri olarak öne sürerek, söz konusu etkenlerin kurumsal yatırımcıları cezbedecek önemli yenilikleri de içerdiğini belirtiyorlar.

"2021'e giren çoklu varlıklar yatırımcıları için 10 Soru" başlıklı notta, 2020'nin Kovid-19'a rağmen çoklu varlık yatırımcıları için "şaşırtıcı derecede iyi" bir yıl olduğu ve yatırımcıların şu anda neden çoğunlukla boğa piyasası destekçisi olmadığı da ele alındı.