Finans devinden karanlık öngörü

Goldman Sachs korona virüs etkisindeki küresel piyasaların yakın gelecekteki görünümüyle ilgili tahminlerinde oldukça karamsar bir senaryo ortaya attı.

Yatırımcılar Cuma günkü ralliden sonra piyasalarda süre gelen krizin zeminine ulaşıp ulaşılmadığını soruyorlardı. Dünyaca ünlü yatırım bankası Goldman Sachs’ın cevabı ise dibin çok daha derinlerde olduğunu öngörüyor.

Firmanın ABD’deki baş sermaye stratejisti David Kostin, S&P 500’ün gelecek üç ay içerisinde %10 kadar değer kaybedip 2.450 puana kadar düşebileceği konusunda uyardı. Korona virüsün ekonomiye etkisinin derinleşesi durumunda hisse senetleri Cuma günkü kapanışa göre %26’lık bir düşüş daha göstererek 2000 puan seviyesine gerileyebilir. Goldman Sachs’tan yapılan bu öngörü geçen haftaki dip beklentilerinin %20 daha aşağısında.

Kostin, yayılan korona virüs salgınını kontrol altına almak için çabalayan hükümetlerin önlemlerini genişleteceği ve şirketlerin de işlerini zorla kesintiye uğratacağı bu durumun da ekonomiye öngörülemeyen bir ölçüde zarar vereceği konusunda uyardı.

Kostin, müşterilerine yaptığı yazılı uyarıda “Korona virüs benzeri görülmemiş bir malî ve toplumsal bozulma yarattı” ifadelerini kullandı. "Likidite zayıflığı, yüksek belirsizlik ve konumlandırma kombinasyonu S&P 500'ün 2.450 bazındaki tahminlerin altına düşmesine ve 2.000'lik bir derinliğe yaklaşmasına neden olabilir."