Fed'in bilanço genişlemesi “para politikası kaynaklı” olmayabilir

Fed'in Çarşamba günü bilanço genişlemesi gitmesi para politikasından kaynaklı bir genişleyici adım olmayabilir.

ABD para piyasalarında bu hafta görülen volatil hareketler Fed'in bilançosunu genişletmeye başlama ihtimalini artırıyor. ABD Merkez Bankası tahvil portföyünü azalmayı sadece haftalar önce durdurmuştu.

Fed'i yakından takip eden bazı uzmanların görüşü bu yönde. Beklenti, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Çarşamba günü faiz indireceği yönünde ancak bankanın bilanço genişlemesini sürdürme yönünde atacağı olası bir adım, borçlanma maliyetlerini düşürmeyi hedefleyen politika bazlı bir hareket olmayabilir.

Bankanın genişleyici adımı politika bazlı olmaktan çok finansal sistem mekanizmasıyla ilgili olabilir. Para piyasası faizlerinde Pazartesi ve Salı günleri görülen yükseliş bankaların yeterli rezervlerden yoksun olduğuna dair bir işaret olabilir. Diğer bir deyişle sistemde, bazı işlemlerin denk gelmesi durumunda kısa vadeli faizlerin sert yükselişini engelleyecek kadar nakit bulunmuyor.

Evercore ISI analistleri Krishna Guha ve Ernie Tedeschi'nin Pazartesi günkü notunda “FOMC büyük ihtimalle bilançonun beklemede tutulacağı süreyi azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilir.” dedi.

Fed politika yapıcıları -kısa vadeli faizlerin merkez bankası tarafından hedeflenen seviyeyi aşma tehlikesi olmadan- para politikasını rahatça uygulayabileceklerinden emin olmak için bol miktarda banka rezervi isteyeceklerini sık sık dile getirdi.

Banka, Mart ayında yaptığı açıklamada rezervlerin etkin politika uygulaması için gereken seviyeye fazla daralması durumunda bilanço genişlemesine yeniden başlayacağını bildirmişti.

Fed, bankaların rezervlerini Hazine tahvilleri gibi varlıkları alarak artırabiliyor. Bankaların rezervi 2014'teki 2.8 trilyon dolarlık zirvesinden azalarak, mevcut durumda 1.5 trilyon dolar ile yedi yılın düşüğünde bulunuyor. Kongre ve ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD borç tavanını yükseltmek üzere anlaşması sonrasında federal hükümetin bütçe açığını fonlamak için tahvil ihracında artışa gitmesi de son dönemde yaşanan likidite sıkışıklığında etkili oldu.

“Bu yaklaşan bir felaketin habercisi mi?” diyen DoubleLine Capital CIO'su Jeffrey Gundlach, sözlerini “Hayır. Fed bunu bir miktar bilanço genişlemesine gitmek için bir uyarı işareti olarak görecek.” diye sürdürdü.