Fed/George: Daha fazla yavaşlama olmadıkça faiz indirimine ihtiyaç yok

Kansas City Fed Başkanı Esther George ekonomide yavaşlamanın sürdüğünü gösteren kanıt olmadıkça daha fazla faiz indirimine gerek olmadığını söyledi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George son 2 toplantıda faiz indirimine karşı çıktığını çünkü ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu söyledi.

Pazar günü Denver'daki bir toplantıda konuşan George büyümede sert bir yavaşlamaya dair kanıt oluşursa faiz indirimini desteklemeye hazır olduğunu bildirdi.

ABD ekonomisinin şu anda iyi durumda olduğunu belirten George "Ilımlı büyüme, rekor düşük seviyedeki işsizlik  oranı ve ılımlı enflasyon görünümüyle politikada değişikliğe gitmemenin uygun olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Goerge ticaret gerilimi ve zayıf küresel aktivite gibi bazı riskler olduğuna da dikkat çekerek gelecek verilerin ekonomide zayıflığa işaret etmesi durumunda para politikasını ayarlamanın uygun olabileceğini söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell da Cuma günkü konuşmasında ABD ekonomisinin iyi durumda olduğunu ancak bazı risklerle karşı karşıya olduğunu ifade etmişti. Powell bu yıl bir faiz indirimi olup olmayacağı konusunda bir sinyal vermemişti.