Fed fırlayan borçlanma maliyetleri sonrası piyasaya müdahale etti

Fed kısa vadeli faizlerdeki sert yükselişi durdurmak ve piyasayı sakinleştirmek için piyasaya milyarlarca dolar enjekte etti.

ABD merkez bankası Fed, politika gösterge faizini yukarı iten ve şirketler ve tüketiciler için borçlanma maliyetlerini yükseltme tehdidi taşıyan kısa vadeli faizlerdeki sert yükselişi durdurmak için milyarlarca dolar enjekte ederek para piyasalarını sakinleşirme yönünde adım attı. Fed ayrıca Çarşamba günü de diğer bir 75 milyar dolar daha harcayabileceğini belirtti.

Faizlerdeki bu yükseliş ani bir finansal krizi için bir işaret olarak algılanmadı, ancak Fed'in para politikasını uygularken kullandığı temel araçlardan biri olan kısa vadeli borç verme konusunda nasıl kontrolü kaybetmekte olduğunun altını çizdi. Bu durum ayrıca Wall Street'in ABD'nin büyümekte olan bütçe açığını fonlayabilmek için rekor miktarda Hazine tahvili satışlarını absorbe etmede güçlük çektiğini de işaret ediyor. Bunun yanında, birçok dealer, 2008 krizinden sonra uygulamaya koydukları güvenlik tedbirlerinden dolayı işlem yapmaktan kaçındı ve bu da piyasaların daha volatil hale gelmesine yol açtı.

Para piyasalarında Pazartesi ve Salı günü fonlama sıkışıklığı oldu ve bu durum, ICAP'in verilerine göre, repo işlemleri olarak bilinen Hazine tahvili destekli bir gecelik borç verme işlemlerinde faizin geçen haftanın seviyelerinin dört katına çıkararak yüzde 10 seviyesine yükselmesine yol açtı.

Daha da önemlisi, repo piyasasındaki kargaşa, efektif fed fon faizi olarak bilinen politika yapıcıları için kilit göstergenin yüzde 2.25 seviyesine sıçramasına neden oldu. Eğer bu yükseliş, kontrol altına alınmazsa, ekonominin genelinde borçlanma maliyetlerinin artmasına yol açabilir.

Ancak Fed bunun olmasını beklemedi ve 10 yıllık bir sürenin ardından para piyasasına müdahale etti. New York Fed Salı günü 53.2 milyar dolar tutarında menkul kıymet alarak piyasaya likidite sağladı. Bu müdahale faizin düşmesine neden oldu.

New York Fed Salı günü yaptığı açıklamada, Çarşamba günü 75 milyar doalra kadar diğer bir gecelik repo işlemi yapacağını duyurdu.