Fed art arda 3. kez faiz indirdi

Fed Ekim ayı toplantısında beklentiye paralel olarak 25 bp faiz indirimine gitti. Banka 11 yıllık aranın ardından ilk kez Temmuz ayında faiz indirmişti.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Ekim toplantısında beklentiye paralel olarak 25 bp faiz indirimine gitti. Böylece banka fonlama faizinde hedef aralığı yüzde 1.50 – 1.75 aralığına çekti.

Fed aşkın rezerve uygulanan faiz oranını (IOER) yüzde 1.80'den yüzde 1.55 seviyesine çekti.

Ekim toplantısının karar metninde belirsizliklerin varlığını koruduğu belirtilirken, uygun faiz patikasının değerlendirileceği ifade edildi.

İşgücü piyasası ve istihdam artışının güçlü olduğu ifade edilen açıklamada ekonomik faaliyetin ılımlı bir hızda arttığına ve tüketimin güçlü olduğuna dikkat çekildi. Yatırım ve ihracatın zayıf kaldığının altı çizildi.

 

Piyasa bazlı enflasyon telafisi göstergelerinin düşük kalmaya devam ederken anket bazlı enflasyon beklentilerinin çok az değiştiği belirtilen metinde, Fed'in faiz patikası için verilerin etkilerini izlemeye devam edeceği ifade edildi.

George ve Rosengren faiz indirimine karşı oy kullandı

Fed tarafından yapılan açıklamaya göre faiz indirimi kararı sekize karşı iki oyla alındı.

Açıklamada, Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren'in faiz indirimine gidilmemesi yönünde karara muhalif olduğu belirtildi.

Buan göre George ve Rosengren faizlerin yüzde 1.75 - 2.00 seviyesinde kalması yönünde oy kullandı.

Öncesinde ne oldu?

Politika yapıcılar son kez faiz artırımına gidilen Aralık 2018 toplantısında bu yıl için sıkılaştırma tahminlerini kademeli olarak azaltmaya başlamışlardı. Haziran toplantısında ise faiz indirimi sinyali geldi.

Fed 11 yıllık beklemenin ardından ilk kez Temmuz ayında faiz indirimine giderek 2015 yılında başladığı sıkılaştırma döngüsüne ara vermişti. Sonrasında ise Eylül ve Ekim'de ikinci ve üçüncü faiz indirimleri gerçekleşti.

Fed Başkanı Jerome Powell, Temmuz toplantısının ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında faiz indiriminin genişleme döngüsünün başlangıcı olmadığını, ancak faiz indirimlerinin devam edebileceğini söylemişti. Powell, "Bir daha hiç faiz artırmayacağımızı varsaymayın." uyarısında bulunmuştu.

Eylül toplantısında ise Powell, Fed'in risklere karşı sigorta sağlamak için faiz indirdiğini ifade etti.