Fed üyeleri negatif faize sıcak bakmıyor

Fed üyeleri, korona virüsün yayılmasını önlemek için alınan karantina önlemlerinin vurduğu ekonominin desteklenmesi için ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade etseler de, faizleri negatife indirme konusuna olumlu yaklaşmıyorlar

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, negatif faize olumlu bakmadıklarını söyledi.  

Chicago Fed Başkanı Charles Evans yaptığı açıklamada, "Yapmak güvenli olduğunda ekonomik yeniden başlayabilmesi için yapabileceğimiz her şeyi yapmalıyız ve çabalarımızı mümkün olduğu kadar çabuk refaha dönmeye odaklamalıyız" diye konuştu.

Faizlerin oldukça uzun bir süre için sıfıra yakın kalacağını belirten Evans, negatif faizin gündeme gelip gelmeyeceği yönündeki soruya ise, "Negatif faizin ABD'de kullanılabilecek bir araç olduğunu
öngörmüyorum" yanıtını verdi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard da, ABD'de kısa vadeli fonlama piyasalarının yapısının Japonya ve Avrupa'dan farklı olduğuna işaret ederek, negatif faizinin ABD'de kullanılmasının problemli olacağını savundu. Bullard, negatif faizin Japonya ve Avrupa'da başarılı olup olmadıklarının net olmadığını da ifade ederek, "Durumun üstesinden gelmek için başka araçlar kullanabiliriz" diye konuştu.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de, "Negatif faizler araç setimizdeki en zayıf araçlar arasında" ifadelerini kullandı.