Euro Stoxx 50 Hisse Senedi Endeksi

1 gönderi / 0 yeni
Ünal GÜRKAN
Euro Stoxx 50 Hisse Senedi Endeksi

Euro Stoxx 50 ekonominin çeşitli sektörlerinde faaliyet gösteren Euro Bölgesinin 50 büyük şirketinin hisse senedi endeksidir. Euro Stoxx 50 Avrupa Birliği’nin hisse senedi piyasasının durumunu karakterize eder. Endeks Deutsche Boerse Group'un sahibi olduğu endekslerin global sağlayıcısı Stocks Ltd. tarafından hesaplanır. Euro Stoxx 50 Eurex Borsası’nda işlem gören en büyük 50 hisse senedi şirketlerinin hisse senedi fiyatları değerinin ağırlıklı ortalaması olarak hesaplanır. Euro Stoxx 50 endeksi ödenen temettü hacimlerini de dikkate alır.

Euro Stoxx 50 endeksi ilk olarak 26 Şubat 1998 tarihinde Stocks şirketi tarafından Zürih’de hesaplanmıştır. EUR ve USD cinsinden hesaplama 9.00 - 18.00 (CET) saatlerinde her 15 saniyede, CAD, GBP ve JPY için ise günde bir kez saat 18.00'da (CET) gerçekleşir.

Endeksin ana bölümünde Carrefour, L'Oreal, Deutsche Bank, BMW, Volkswagen Group, Daimler AG, Orange S.A. v.b. gibi Fransız ve Alman şirketler yer almaktadırlar. Ayrıca endeks, Nokia (Finlandiya), Phillips (Hollanda), Eni (İtalya), Airbus Group (Avrupa Birliği) gibi dev şirketlerin hisse senedi fiyatlarını da hesaba katıyor. Euro Stoxx 50 endeksin yapısı her yıl Eylül ayında gözden geçirilir.

Yatırımcılar bu endeksin vadeli sözleşmeleri ve opsiyonlarını küresel mali piyasada en likit ürünlerden biri olarak buluyorlar. Trader’ler Euro Stoxx 50’ye benzer şekilde oluşturulmuş (standart yapı ve ayrı ihraççıların ağırlıkları ile) 50 Avrupa şirketleri içeren Euro Stoxx50 endeksi ticareti yapma fırsatına sahiptirler. Bu endeks bir kesintisiz sentetik enstrümandır (bitiş tarihi olmayan). Geçmiş ve gerçek zamanlı fiyatları görmek için Euro Stoxx50 canlı grafiği kullanabilirsiniz.