Elektrikli araçlara Bitcoin madeni müjdesi

Guizhou eyaleti, Pekin'in Bitcoin madenciliği yasağının ardından açığa çıkan enerjiyi elektrikli araçlar için kullanacak.

Bitcoin (BTC) madenciliği üzerindeki baskısını artıran Pekin hükümetini takiben, Guizhou eyaleti, açığa çıkan enerji kapasitesini iklim bilincine sahip projeler için kullanan ilk ülke oldu.

Hidroelektrik açısından zengin güney eyaleti, kısa süre önce 2021'de en az 4 bin 500 elektrikli araç (EV) şarj istasyonu inşa etme planını duyurdu. Bu proje, 2022'de 5 bine ve sonraki yıl 5 bin 500'e çıkacak.

South China Morning Post tarafından bildirildiği üzere, Pekin'in Bitcoin madencileri üzerindeki baskısı 50 terawatt-saat (TWh) elektriğin açığa çıkmasını sağladı. Bu miktar, 1 milyon nüfuslu sanayi şehrini 33 yıl boyunca ayakta tutmaya ve 10 milyon Tesla Model 3 aracının yıllık şarj ihtiyacını karşılamaya yetecek seviyede.

Çin, kripto para madenciliğine karşı erken ve kararlı bir hamle yaptı ve zamanında ucuz olan enerji ile kazanç sağlayan havuzların denizaşırı ülkelere taşınmasına zorladı. Guizhou'daki eyalet yetkilileri şimdi bölgenin 38 milyon sakini için, bu artan enerjiyi kullanıyor.

Unity Asset Management'ın ortağı olan Cao Hua, Guizhou'nun planının "Çin ekonomisi için çok iyi haber" olduğunu söyledi:

Güç tüketen Bitcoin madenlerini kapatmak ve açığa çıkan enerjiyi mobil hayatın geleceği için kullanmak, Çin'in karbon ayak izini azaltma hedefine emin adımlarla ilerlediğinin en iyi örneğidir.

Kişi başına gelir açısından ülkenin en düşük seviyesine sahip olan Guizhou, 2023 yılına kadar her kasabada en az bir tane olmak üzere 38 bin şarj istasyonu kurmayı ve alışveriş merkezlerindeki otoparkların yüzde 20'sini şarj noktalarına ayırmayı hedefliyor.