ECB mevduat faizini beklentilere paralel indirdi.

Avrupa Merkez Bankası mevduat faiz oranını beklentilere paralel 10 baz puan indirerek "-%0,50" olarak belirledi.

Avrupa Merkez Bankası(ECB), mevduat faiz oranında beklendiği gibi 10 baz puan indirime giderken, diğer faizleri değiştirmedi.

ECB'den yapılan açıklamaya göre, refinansman operasyon faiz oranının %0,00 olarak devam etmesine kararı verildi.

Analistlerin beklentisi de Faiz oranının değiştirmeyeceği yönündeydi. ECB, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren faiz oranını -%0,40'tan -%0,50'ye çekti. Piyasa beklentisi de faizin 10 baz puan ineceği yöndeydi.

ECB, marjinal faiz oranını %0,25 olarak korudu. Analistler de faiz oranında değişiklik beklemiyorlardı. Bankanın açıklamasında TLTRO'nun en düşük faizinin mevduat faizi olarak belirlendiğine işaret edildi. Varlık alım programı çerçevesinde parasal genişlemeye gidecek olan ECB, aylık alımların 1 Kasım'dan itibaren 20 milyar euro ile başlayacağını açıkladı.

ECB, "Yönetim Konseyi varlık alım programını politika faizinin destekleyici etkisini güçlendirmek gerekli olduğu sürece devam edecek. Yönetim Konseyi varlık alım programını gösterge faiz oranının artırmaya başladıktan kısa süre sonra sona erdirecek." açıklamasında bulundu.

ECB, vadesi gelen menkul kıymetlerin ana paraları yatırıma yönlendirmeye devam edeceğini belirtti. 

Bilgi notları:

- ECB en son 16 Mart 2016 tarihinde faiz oranlarını 5'er baz puan aşağı çekerek bugünkü seviyesine getirmişti.

- Euro Bölgesinde yıllık tüketici fiyatları %1,0, çekirdek tüketici fiyatları %0,9 seviyesinde bulunuyor.

- ECB'nin SPF anketinde enflasyon tahmini bu yıl için %1,3, gelecek yıl için %1,4, 2021 yılı için %1,5 seviyesinde bulunuyor.