ECB kripto paralara veto yetkisi istiyor

Son günlerde sert fiyat hareketleriyle küresel piyasaların gündeminde olan kripto paralara karşı merkez bankaları adım atmaya hazırlanıyor.

Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Birliği milletvekillerine yaptığı açıklamada, Facebook’un Euro Bölgesi’ndeki Diem gibi stabilcoinlerin piyasaya sürülmesini veto etme yetkisi ve bunların denetiminde daha büyük bir rol istediğini söyledi.

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankacıları, kripto para birimlerinin, özellikle de değerlerini bir veya daha fazla resmi para biriminden alan istikrarlı paraların yükselişinden endişe duyuyor. Bunun ödemeler, bankacılık ve nihayetinde para arzı üzerindeki kontrolü bozabileceğinden korkuyorlar. AB, Eylül ayında, stres testleri, sermaye ve likidite gereksinimleri de dahil olmak üzere kripto varlıklar için kapsamlı kurallar oluşturmak için planlar yaptı ve Facebook'un bölgede planladığı stabilcoinini başlatmadan önce bunlara uyması gerektiğini söyledi.

AB kurallarına ilişkin açıkladığı yasal görüşünde, ECB, enflasyon üzerindeki kontrolünü veya ödemelerin güvenliğini tehlikeye atmadan Euro Bölgesi’nde bir stabilcoinin piyasaya sürülmesine izin verilip verilmeyeceği konusunda son sözün kendisinde olması gerektiğini belirtti.