Deutsche Bank CEO'su: Merkez Bankaları'nın reel krizle mücadele için araçları kalmadı

Deutsche Bank CEO'su Christian Sewing, Merkez Bankalarının reel ekonomik kriz ve risklerle mücadele etmek için araçlarının azaldığı konusunda uyarıda bulundu.

Deutsche Bank CEO'su Christian Sewing, Merkez Bankalarının araçlarını büyük ölçüde kullandığını ve küresel ekonomik risklere karşı araçlarının azaldığını söyledi.

Londra'daki bir bankacılık konferansında konuşan Sewing Avrupa Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası'nın reel bir ekonomik krizin etkilerini efektif olarak azaltmak için geleneksel araçları kalmadığını ifade ederek "Hong Kong'taki gerilimden Orta Doğu'ya kadar bir dizi finansal ve jeopolitik risk konusunda endişeliyim. Dünya öngörülmesi zor ve sıradışı bir makro ekonomik durumla karşı karşıya, bu da daha fazla volatiliteye neden oluyor" açıklamasını yaptı.

Ekonomilerdeki bozulma ve enflasyondaki düşüş nedeniyle aralarında Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın da bulunduğu global merkez bankaları para politikasında gevşemeye gidiyor.

Avrupa Merkez Bankası mevduat faizini 10 baz puan düşürerek eksi % 0.5'e çekmiş, ekonomiyi canlandırmak için yeni bir tahvil alım programı açıklamıştı. Sewing "Çok az ekonomist ucuz paranın bu noktada etkili olacağına inanıyor." ifadelerini kullandı.