Danske Bank'ta negatif faiz dönemi

Danimarka'da bankacılık sektöründe önde gelen Danske Bank, haziran ayı itibariyle bazı özel müşterileri için negatif faiz oranı uygulamasına geçeceğini açıkladı.

Negatif faiz oranı şartlarının, müşterinin Danske Bank'i ana bireysel banka hesabı olarak kullanıp kullanmadığına bağlı olarak belirleneceği belirtildi.

Euronews'de yer alan haberde, Danimarka'da bu ana bireysel banka hesapları Nemkonto hesaplar olarak adlandırılıyor ve devletle hesap sahibi arasındaki işlemler otomatik olarak bu hesap üzerinden yapılıyor.

Danske Bank Bireysel Bankacılık Sorumlusu Thomas Mitchell açıklamada, "Alışılmadık düzeyde düşük Faiz oranları ve negatif faiz oranlarının önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini kabul etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

Mitchell, "Aynı zamanda, başka türlü bizimle çalışamayan müşterilerin bize para yatırmaya artan ilgilerini görebiliriz. Bu uzun vadeli sürdürülebilir bir durum değil, ve biz faiz oranlarının çok büyük mevduatları etkilemesine izin vermek zorunda hissediyoruz" dedi.

Danimarka'da aralarında Jyske Bank, Sydbank, Nordea ve Nykredit bankalarının da bulunduğu pek çok Banka daha önce negatif faiz uygulamasına geçmişti.