Dünyanın en büyük fonu Bitcoin ile ilgileniyor

Yatırım bankası Merrill Lynch’in sahibi olduğu yatırım fonu BlackRock yöneticileri Bitcoin ile amatörce uğraşmaya başladıkların açıkladı.

Küresel ekonomilerin yeni gündemi konumuna galen kripto poralar kurumsal şirketlerin yanı sıra dev yatırım fonlarının da radarıına girdi. Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock'ın Baş Yatırım Yetkilisi Rick Rieder CNBC'ye yaptığı açıklamada, Bitcoin ile "Bir miktar amatörce ilgilenmeye başladık" diye konuştu.

İnsanların enflasyonun yükseldiği ve borçların arttığı öngörüsü altında değerlenebilecek alanlara yatırım yaptıklarını ifade eden Rieder, kendilerinin de Bitcoin ile amatörce ilgilenmeye başladıklarını anlattı. Bitcoin fiyatının bu yıl yüzde 70'ten fazla yükselmesini de değerlendiren Reider, "Benim düşünceme göre teknoloji gelişti ve regülasyonlarda bir grup insanın Bitcoin'i portföylerinin bir parçası yapmayı uygun buldukları bir noktaya gelişti. Fiyatları yukarı götürenin bu olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. BlackRock, Ocak ayında yaptığı açıklamada Bitcoin vadelilerini iki fonu için potansiyel yatırımlar arasına eklemişti.

ABD yeni Ekonomi Bakanı Janet Yellen ise kara para aklamada Bitcoin’in tercih edildiğini söyleyerek kontrol altına alınması gerektiğini vurgulamıştı.