BOE/Saunders: Anlaşmasız Brexit olmasa bile faiz düşürülebilir

İngiltere Merkez Bankası (BOE) politika yapıcısı Michael Saunders, İngiltere Merkez Bankası'nın İngiltere anlaşmasız Brexit'ten kaçınsa bile faiz indirimine gidebileceğini söyledi.

Saunders'in bu değerlendirmesi, daha önce Para Politikası Komitesi'nin en şahin üyesi olarak düşünülen bir kişi için ciddi bir fikir değişikliğini işaret ediyor. Saunders'ın argümanı, Brexit belirsizliklerinin, Avrupa Birliği'nden ayrılma sorunsuz olsa, ertelense ya da nihayetinde iptal edilse bile, özellikle eğer daha zayıf bir küresel büyüme görünümü ile birleşirse, büyümeyi baskılamaya devam edeceği şeklinde.

Saunders Cuma günü Barnsley'de yaptığı konuşmada, belirsizliğin "politika hareketsizliği için bir sebep" olmaması gerektiğini ve yetkililerin, görünüm değiştiğinde bir dönüşe ihtiyaç duyulsa bile, Brexit'e yönelik tepkilerinde çabuk olmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Saunders, "Eğer İngiltere anlaşmasız Brexit'ten kaçınırsa, para politikası da her yönde hareket edebilir ve bankanın faiz konusundaki bir sonraki hareketinin yukarıdan ziyade aşağı yönlü olması oldukça makul" değerlendirmesinde bulundu.