Bitcoin enflasyona karşı koruma sağlamıyor

Bitcoin'i saadet zincirine benzeten Nassim Taleb, kripto paranın enflasyona karşı korumadığını iddia etti

Hiçbir hükümet veya ülkeye bağlı olmayan Bitcoin (BTC), genellikle bir değer saklama aracı ve finansın diğer alanlarına karşı koruma olarak görülüyor. Eski risk analisti ve yazar Nassim Taleb ise böyle düşünmüyor. 

Bitcoin için saadet zinciri benzetmesi yapan Taleb, CNBC'deki röportajı sırasında şunları kaydetti “Enflasyon ve kripto para arasında hiçbir bağlantı yok. Hem de hiç.”

Taleb, şöyle ekledi:

Hiperenflasyon yaşanırken Bitcoin sıfırı görebilir. İkisi arasında bir bağlantı yok.

Taleb, Bitcoin'e ilk kez şüpheci yaklaşmıyor. Ünlü yazar, geçtiğimiz aylarda dalgalanma nedeniyle BTC birikimlerini satacağını açıklamıştı. Ne var ki Taleb'in bu bakış açısı, Bitcoin'in bir değer saklama aracı değil, para olduğu varsayımına dayanıyordu ve kripto paranın bu rolü yıllar içinde değişiklik gösterdi.

Diğer yandan Taleb, BTC'nin ardındaki teknolojiyi ise tamamen destekliyor gibi gözüküyor. “Oldukça iyi kurulmuş bir kriptografik sistem, fakat ekonomik bir şeye bağlı olması için hiçbir sebep yok" diye belirten Taleb, şöyle devam etti.

Enflasyona karşı koruma istiyorsanız, arazi satın alın. Ne bileyim, üzerinde zeytin yetiştirin. Zeytinyağınız olacağını bilirsiniz. Fiyat düşerse elinizde bir şey olur. Bitcoin ile hiçbir bağlantısı yok.