Bill Gross: Hisselerde boğa piyasası ek genişleme ile sürdürülemez

Negatif faizlerin ekonomiye yönelik desteğinin sonuna ulaşmış olabileceğini söyleyen eski fon yöneticisi Gross, boğa piyasasının ek genişlemeyle sürdürülemeyeceğini belirtti.

Pimco ve Janus Henderson'un eski fon yöneticisi Bill Gross, internet sitesinde kaleme aldığı yazısında “Önemli mali destek olmadıkça, negatif faizlerden kaynaklı ekonomik ve varlık desteği sonuna ulaşmış olabilir.” dedi.

Küresel olarak yavaş ekonomik büyümeye hazırlanılması gerektiğinin altını çizen Gross, piyasada çift haneli kazançlarla geçen aylar ve yılların geride kaldığını belirterek, “Yüksek faizli, güvenli şekilde temettü ödeyen hisse senetleri akıllı bir yatırımcıların sahip olmaya başlaması gereken şey.” dedi.

Ünlü fon yöneticisi, hisse senetlerinde boğa piyasalarının düşük reel faizlerden doğduğunun altını çizdi ve geçen on yılın tarihi yükselişinin tohumunun da “sıfıra doğru yolculuk” ile atıldığını ifade etti.

Gross, hisse senetlerinde boğa piyasasının muhtemelen merkez bankalarının ek parasal genişlemesiyle sürdürülemeyeceğini çünkü yetkililerin negatif sıfır veya sıfırın altındaki faizlerin negatif etkileri konusunda bilinçlendiğini sözlerine ekledi.