Bankalar uyardı! 5 trilyon dolar riskte

Büyük bankalar korona virüs pandemisinin küresel büyümeden birkaç yılda 5 trilyon dolar silebileceği konusunda uyarıyor !

Korona virüs pandemisi küresel ekonomik büyümeden gelecek iki yılda 5 trilyon dolar ile Japonya GSYİH'sinden daha fazla bir miktarı silebilir.

Virüs nedeniyle işletmelerin kapanmasını ve tüketicilerin evde kalmasının ardından 1930'lardan bu yana en derin barış dönemi resesyonu yaşanırken, Wall Street bankaları uyarıda bulunuyor.

Büyümedeki düşüşün kısa ömürlü olacağının tahmin edilmesine karşın ekonomilerin kayıplarını telafi etmesi zaman alacak. GSYİH'lerin önceden görülmemiş ölçüdeki parasal ve mali teşviklere rağmen kriz öncesi trendine dönmesi, en azından en azından 2022'ye kadar mümkün olmayacak.

On yıl önce yaşanan küresel finans krizi sonrası dönem de böyle olmuştu. Ancak toparlanma ekonomistlerin tahmin ettiğinden daha yavaş gerçekleşti.

Küresel ekonominin 5 trilyon dolar civarında darbe almasını bekleyen Citigroup Inc. baş ekonomisti Catherine Mann, "Gidişat çok önemli. Eğer pozitifse bu işletme güvenini ve insanları iş bulabilecekleri konusunda destekler. Bu, yılın ikinci yarısına ve 2021' girerken kritik önem taşıyor." dedi.

JPMorgan Chase & Co. ekonomistleri gelecek yılın sonuna dek kayıp çıktıyı 5.5 trilyon dolar (GSYİH'nin yüzde 8'i) seviyesinde tahmin ediyor. Sadece gelişmiş ekonomilere olan maliyeti 2008 - 2009 ve 1097 - 1975 resesyonlarına yakın olacak.

Morgan Stanley, agresif politika tepkisine rağmen gelişmiş piyasalar için virüs öncesi seviyelere dönüşün 2021'in üçüncü çeyreğini bulacağını belirtiyor.