Bankacılardan Fed'e: Libra parasal bir tehdit

Fed'in danışmanlık aldığı bankacılar Facebook'un dijital parası Libra'nın parasal bir tehdit olduğunu düşünüyor.

Fed bazı büyük bankalara Facebook'un dijital parası Libra hakkındaki görüşünü sorduğunda aldığı yanıt sevmedikleri yönünde idi.

Fed'in bu ayki Danışma Konseyi toplantısının tutanaklarına göre bankacılar, “Facebook onaylı finansal piyasalar dışında dijital bir parasal ekosistem – diğer bir deyişle 'gölge bankacılık' sistemi yaratıyor.” diyor.

“Tüketiciler Libra'yı benimsedikçe daha fazla mevduat platform üzerine geçebilir, likiditeyi azaltır. Sonrasında ise bu geçiş, krediler ve yatırım hizmetlerine genişleyebilir.”

Fed Başkanı Jerome Powell ve Başkan Yardımcısı Randal Quarles Facebook'un dijital parasının piyasaya sürülmesi durumunda yüksek denetim standartlarıyla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunmuştu. Kongre üyeleri de benzer şekilde karşıt görüşlerini seslendirdiler.

Avrupa'da ise bazı regülatörler Libra fikrini neredeyse tamamen reddetti. Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz, bu ay başında “Devletin bağımsızlığının temel bir parçası para basmasıdır. Özel şirketlerin bunu yapmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.