Bank of America’dan kripto yatırımcılarını kızdıracak Bitcoin analizi

Bank of America analistleri yüksek volatilitesinin Bitcoin’i bir ödeme aracı ya da değer deposu olarak elverişsiz hale getirdiğini, fiyatının yukarı gitmesi haricinde sahibi olmak için başka neden olmadığını söyledi

 

Bank of America analistleri 17 Mart'ta yayınladıkları bir araştırma notunda Bitcoin'e ilişkin "son derece değişken" ve "pratik olmayan" bir yatırım aracı ifadelerine yer verdiler.

Financial News’in haberine göre BoA analistleri, "fiyatların yukarı gittiğini görmediğiniz sürece Bitcoin sahibi olmak için iyi bir neden olmadığını" açıklamasında bulundular.

Analistler, kripto para biriminin arzının yapay olarak kısıtlanmış bir tasarımla oluştuğunu, bu nedenle talep dalgalanmalarının fiyat hamlelerinde kilit öneme sahip olduğunu belirttiler.
Bitcoin, 14 Mart'ta 61.000 dolarlık rekor seviyedeki fiyatından 18 Mart tarihi itibariyle 58.131 dolara kadar geriledi.

Banka analistleri, Bitcoin'in olağanüstü volatilitesinin onu "bir servet deposu veya ödeme mekanizması olarak hiç pratik hale getirmediğini" söyledi.

Araştırma notunda, "Portföyde Bitcoin tutmanın ana sebebi çeşitlendirme, istikrarlı getiri veya enflasyon koruması değil, Bitcoin talebinin arzı aşmasına bağlı bir faktör olan saf fiyat artışıdır" ifadesi yer aldı.

Araştırma ayrıca Bitcoin'in çevresel hassasiyet verilerini eleştirerek, Bitcoin ağının yılda yaklaşık 60 milyon ton karbondioksit yaydığını ve bunun Yunanistan ile aynı olduğunu söyledi. Araştırmacılar, daha fazla fiyat artışının Bitcoin kaynaklı karbon emisyonunu daha da yükseltebileceğini söyledi.

Raporda, sosyal sorumluluk ve paranın idaresi konularında, paranın demokratikleştirilmesinin ve mülkiyetin anonimleşmesinin, aracıları ortadan kaldırarak maliyetleri düşürdükleri için olumlu olabileceği bu sayede yolsuzluğa bulaşmış finansal sistemlere sahip bölgelere yardımcı oldukları belirtildi. 

Ancak Bank of America analistleri Bitcoin’in negatif özelliklerinin ağır bastığını ve anonimliğin "kötü niyetli faaliyetlere yardımcı olduğunu" savundular.

Notta, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim verilerini inceleyen araştırma şirketi Reprisk'in araştırmasına yer verildi. Araştırmada 181 şirketin kara para aklama, yolsuzluk, rüşvet, dolandırıcılık ve veri gizliliği ihlalleri konusunda Bitcoin ile bağlantılı riskle karşı karşıya kaldığına işaret ediliyor.

Bank of America'nın Bitcoin konusundaki tutumu, Bitcoin'in uzun vadede güvenli liman varlığı olarak altınla rekabet edebileceğini söyleyen JPMorgan gibi diğer büyük bankalarla tezat oluşturuyor.

Goldman Sachs'ın dijital varlıklar başkanı Mathew McDermott yakın zamanda kripto paraların bankaların ve varlık yöneticilerinin yatırım portföylerinin kalıcı bir özelliği olacağını söylemişti.

McDermott, "Artık bir sınırı aştık. Odaklanılan bölge daha geniş olacak ve birlikte gelen temel teknoloji altyapısı nedeniyle farklı kripto para birimlerine dahil olmak istemenin farklı nedenleri olacak" ifadelerini kullanmıştı.