Avrupa zombi bankalardan desteğini çekiyor

Korona virüs sürecinde hükümet yardımları Avrupa ülkelerinin belini bükerken AB yöneticileri başarısız bankaların iflas etmesi gerektiğini savunuyor

Avrupa’da korona virüs salgınının neden olduğu ekonomik kriz AB ülkelerinin ekonomik yardım limitlerini aşıyor. Avrupa Birliği Tek Çözüm Kurulu Başkanı Elke Koenig başarısız bankaları hedef göstererek hükümet yardımlarının “iflasın eşiğindekileri kurtarmak anlamına gelmediğini” belirtti.

Avrupalı yöneticiler korona virüs öncesinde dahi hayatta kalmakta zorlanan borç verenlerin vergi verenlerin parasıyla hayatta kalması konusunda uyarıyor. Koenig konuyla ilgili verdiği röportajda korona ilgili olan sorunlarla korona virüsle birlikte son darbeyi yiyen bankalar arasında ayrımın yapılması gerektiğini söyledi.

Koenig zombi bankaların en büyük destekçisiydi

Koenig’in üstlendiği görev onun konuyla alakalı yaptığı açıklamaları çok daha önemli yapıyor. Zira görüşlerini açıklamasının ardından bölgede birçok şirket iflas edebilir ve bankaların bilançolarında büyük yaralar açabilir. Avrupa Merkez Bankası ve diğer otoriteler bugüne kadar sektörde daha önce görülmemiş bir rahatlama oluşmasına izin verdi. Avrupa Birliği politikaları bankaların sermaye tamponlarının dip noktasına kadar ulaşmalarına ve kredilerin karşılanması için bazı kuralların gevşetilmesine izin verdi.

Hükümetler mali kriz sırasında bankaları desteklemek için trilyonlarca avro kullanarak bazı kurumlarda doğrudan hissedar oldular. On yıldan fazla bir süredir Alman hükümeti halen Commerzbank’ın yaklaşık %15’ine sahip. 2015 yılında Koenig’in kurduğu Tek Çözüm Kurulu başarısız bankaların bölge genelinde eşit muamele görmesini sağlamak ve vergi mükelleflerini mümkün olan en uzun sürede korunmasını sağlamak amacıyla kurulmuştu. Siyasiler, son yıllarda zor durumdaki kredi verenleri desteklemek için kamu vergilerini kullanarak yatırımcıların zarar açıklaması engellemek için çeşitli yollarını buldular.