Çinli Aşıklar Sevgililerine 520 Bitcoin Gönderiyorlar

Çinli yatırımcılar Sevgililer Günü’nü kutlamak için sevdiklerine 520 Bitcoin gönderiyorlar.

Çin’deki vatandaşlar 7 Ağustos tarihinde Qixi Festivali’ni kutladılar. Yedinci ayın yedinci gününe denk gelen ve Qixi Festivali olarak adlandırılan bu günün 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü’ne benzediği söylenebilir. Yüzyıllardır kutlanan bu özel gün özellikle Çin’deki aşıklar için büyük önem taşıyor.

Ülkedeki aşıklar 7 Ağustos’taki bu özel günü kutlamak için birbirlerine çeşitli jestler yaptılar, hediyeler gönderdiler. Öyle görünüyor ki gönderilen bu hediyeler arasında Bitcoin de vardı.

520 Bitcoin Jesti

Twitter’daki bir kullanıcı tarafından paylaşılan gönderiye göre Çin’in zenginleri, bu özel günde sevgilerine 520 Bitcoin gönderiyor ve oldukça özel bir jestte bulunmuş oluyorlar.

Sevgililerin birbirlerine tam olarak 520 adet Bitcoin göndermeleri ise pek tesadüf değil. Çünkü bu sayı, rakamların telaffuzu dolayısıyla özel bir anlam taşıyor.

5, 2 ve 0 rakamlarının Çince telaffuzları, yine Çincedeki seni seviyorum cümlesinin telaffuzuyla epey benzerlik gösteriyor. Çincede “seni seviyorum”; 我爱你 (wo ai ni) şeklinde ifade edilirken 5, 2 ve 0 rakamları da 五 (wu), 二 (er) ve 〇 (ling) şeklinde telaffuz ediliyor.