Çin'den bankalara “ek teşvik” sinyali

Çin Devlet Konseyi, bankalara uygulanan zorunlu karşılıkların düşürülmesi çağrısında bulundu. PBOC, Devlet Konseyi'nin Aralık'taki talebinin ardından en son Ocak'ta indirime gitmişti.

Çin'in bakanlar kurulu, bankaların zorunlu karşılıklarında gidilebilecek bir indirimin sinyalini verirken, yavaşlayan ekonomiye kredi akışını sağlamak için, işletmelere yönelik reel borçlanma maliyetlerini “daha hızlı” düşürme çağrısında bulundu.

Çin Başbakanı Li Keqiang'ın liderliğinde gerçekleştirilen bir toplantının ardından yapılan açıklamaya göre Çin Devlet Konseyi, ekonomiyi desteklemek için geniş ve hedefli zorunlu karşılık oranı indirimleri ve reel borçlanma maliyetlerini düşürecek önlemlerin uygulanması da dahil olmak üzere araçların “doğru zamanda” kullanılması çağrısında bulunuldu.

Çin Merkez Bankası (PBOC), Devlet Konseyi'nin karşılık oranlarıyla ilgili taleplerini genellikle yerine getiriyor. PBOC, Devlet Konseyi'nin Aralık toplantısındaki talebinin üzerine en son Ocak ayında geniş çaplı bir indirime gitmişti. Kırsal bankalar için zorunlu karşılıklar ise Mayıs'ta düşürüldü.