Çin Merkez Bankası: Bitcoin bir yatırım alternatifi

Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Li Bo'nun dünyanın en çok kullanılan kripto paralarından biri olan Bitcoin'i "bir yatırım alternatifi" olarak değerlendirmesi dikkat çekti.

Önceki dönemde kripto paralara ilişkin mesafeli tutumu ile bilinen Çin Merkez Bankası'nın üst düzey yöneticisinden gelen açıklama bankanın kripto paralara ilişkin değerlendirmesinde değişim olarak algılandı.

Li, "Bizim açımızdan kripto varlıklar para değil. Kripto varlıklar için önümüzdeki dönem için yaptığımız değerlendirme onların yatırım alternatifi olduğu yönünde" şeklinde aktardı.

İlk kez yatırım aracı olarak tanıdı

Li Bo, kripto paraların “yatırım aracı” ya da “alternatif yatırım seçeneği” olarak “gelecekte önemli bir rol oynayabileceğini” belirtti. Colin Wu’nun haberine göre kripto paralar için yapılan bu tanım, Çin Merkez Bankası için ilk niteliğinde.

Bunların para birimi olarak görülmediğini belirten Başkan Yardımcısı, “Çin gibi birçok ülke, kripto paraların bir yatırım metodu olarak nasıl regüle edilmesi gerektiğini araştırıyor.” dedi. Kripto para piyasasında oluşacak spekülatif ortamın, “ciddi mali riskler” doğurabileceği ifade edildi.

Bu hafta kripto varlıkların ödeme işlemlerinde kullanılmasına karşı karar alan TCMB, aldığı kararı bu işlemlerin “telafisi mümkün olmayan mağduriyetler” yaratabileceğini vurgulayarak açıklamıştı.